MENU
klinika

Nga Boeing tek Kina

Çfarë e pengoi ekonominë amerikane gjatë 2019?

30.01.2020 - 17:18

Ekonomia amerikane u kthye në një ecuri vjetore më të dobët vitin e kaluar sesa në 2018, e mbajtur mbrapa nga zhvillimet që vendosën fazën e rritjes më të ngadaltë.

Produkti i brendshëm bruto, i cili mat vlerën e mallrave dhe shërbimeve të prodhuara brenda Shteteve të Bashkuara, u rrit me një normë vjetore prej 2.1% midis tetorit dhe dhjetorit, i njëjtë me tre muajt e kaluar, sipas të dhënave paraprake të lëshuara nga Departamenti i Tregtisë të enjten.

Një deficit i tregtisë në tkurrje si rezultat i një rënie të madhe të importeve ndihmoi në forcimin e leximit të tremujorit të katërt, siç bëri një sektor i ringjallur i banesave. Investimet e biznesit dhe shpenzimet e konsumatorit u zgjeruan, por me një ritëm më të ngadaltë sesa kishin gjatë verës.

Rritja nga viti në vit ishte 2.3% në 2019, krahasuar me 2.5% një vit më parë.
“Në pamjen më të madhe të vitit 2019, rritja ishte e qëndrueshme,” tha Matthew Luzzetti, shefi ekonomist i Shteteve të Bashkuara për Titujt e Deutsche Bank. Por ai tha një element kryesor, kërkesa e brendshme, e zhgënjyer, duke u rritur me 2.2% ndërsa konsumatorët dhe bizneset u tërhoqën nga shpenzimet. Kjo ishte shifra më e dobët që nga 1.8 përqind në 2013.

Në gjysmën e dytë të vitit 2017 dhe në disa të vitit 2018, niveli vjetor i rritjes u rrit në 3% të fundit, i ndihmuar nga ulja e përzemërt e taksave dhe shpenzimet e qeverisë. Dhe ajo vazhdoi të lundronte përpara në fillim të vitit të kaluar, duke arritur në 3.1% midis janarit dhe marsit.

Por efekti stimulues u venit, dhe ai nivel i rritjes tani duket më shumë si një zhvlerësim. Ekonomia nuk është zgjeruar me 3% ose më shumë në një vit të plotë kalendarik që nga 2005. Ngadalësimi, pjesërisht, pasqyron një treg të pjekur të punës, ku niveli zyrtar i papunësisë zvarritet përgjatë gjysmëshekullit, ndërsa zgjerimi shkon drejt përvjetorit të tij të 11-të dhe një copë e madhe e popullsisë që shkon në pension.

“Nën atë që ju po shihni është aktivitet i ngadaltë i vendit,” tha Kathy Bostjancic, shefi ekonomist financiar i Shteteve të Bashkuara në Oxford Economyics. “Është thjesht gjendja natyrale e gjërave.”

Zyrtarët e Rezervës Federale kanë mbajtur një qëndrim pritjeje për ekonominë dhe të mërkurën la normat e interesit të pandryshuar. Shkalla e inflacionit ka qëndruar kokëfortësisht nën objektivin e Fed-it prej 2%.

Një masë e inflacionit e raportuar të enjten, indeksi i shpenzimeve të konsumit personal, ishte papritur i dobët. Duke përjashtuar kategoritë e paqëndrueshme të ushqimit dhe energjisë, indeksi u rrit vetëm 1.3% në bazë vjetore.

“Kjo ishte çudia më e madhe në raport,” tha z. Luzzetti nga Deutsche Bank. Jerome H. Powell, kryetari i Fed, “është bërë gjithnjë e më i shqetësuar për inflacionin e ulët vazhdimisht dhe ushqimin në pritjet më të ulëta të inflacionit,” tha ai, “kështu që këto të dhëna bëjnë presion shtesë në Fed gjatë mesit të vitit kur ato ‘ po e bëjnë këtë rishikim të politikave. “

Të dhënat kanë pasqyrime politike.

Rezistenca e ekonomisë ka qenë një nga arritjet më të dukshme të administratës së Trump, dhe është e sigurtë se do të rritet shumë, pasi fushata presidenciale e vitit 2020 fiton vrull.

Presidenti Trump ka mbajtur një qëndrueshmëri të entuziazmuar në ekonomi edhe pse shkalla e rritjes vjetore ka rënë poshtë nga premtimet e tij për 3 ose 4%.

Në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, këtë muaj, ai deklaroi se “Shtetet e Bashkuara janë në mes të një bum ekonomik, pëlqimet e të cilave bota nuk ka parë kurrë më parë.”

Z. Trump ka përhapur fajin për ngadalësimin ekonomik, duke rezervuar kritikat e tij të ashpra për Bankën Federale të Rezervës, i cili ngriti normat e interesit mes 2015 dhe 2018 para se të ulte normat tre herë vitin e kaluar.
“Jo. 1, Fed nuk ishte i mirë”- tha ai. “Po të mos kishim bërë ngritjen e madhe të interesit, unë mendoj se do të kishim qenë afër 4%”.

Presidenti përmendi gjithashtu grevën gjashtë javore në General Motors vjeshtën e kaluar dhe trazirat e vazhdueshme në Boeing, prodhuesi më i madh i hapësirës ajrore dhe eksportuesi më i madh i prodhimit, pas aksidenteve që përfshinin dy nga aeroplanët e tij 737 Max që vranë 346 njerëz.

Problemet e Boeing po marrin një numër të madh.

Dhjetori ka qenë zakonisht një muaj i fortë për Boeing, me shitje mesatare prej 234 aeroplanësh gjatë pesë viteve të fundit, vërejti në një buletin informativ Ian Shepherdson, shefi ekonomist i Shteteve të Bashkuara në Pantheon Macroeconomics. Muajin e kaluar, ajo shiti vetëm tre. Shitjet e forta të avionëve mbrojtës pasi Kongresi ngriti shpenzimet ushtarake kompensuan rënien.

Megjithatë, ndalimi i Boeing në 737 prodhimi Max do të vazhdojë të rritet në të gjithë ekonominë në vitin e ardhshëm. Këtë javë, një nga furnizuesit e prodhuesit të aeroplanit, Arconic, tha se pritet të humbiste 400 milion dollarë në shitje të Boeing dhe të shkurtojë punët. Një tjetër kontraktues, Spirit AeroSystems Holdings, kohët e fundit njoftoi se po eliminonte 2,800 vende pune këtë muaj. Qindra kompani të tjera po luftojnë gjithashtu për të menaxhuar pasojat.

Analistët thonë se ata presin që prodhimi i ndërprerë i Boeing të rruaj gjysmën e përqindjes nga G.D.P. në tre muajt e parë të këtij viti.

A është deficiti i tkurrjes së tregtisë amerikane një fitore apo humbje?

Importet ranë ndjeshëm në shtator pasi Shtetet e Bashkuara vendosën tarifa ndaj Kinës sepse disa ndërmarrje amerikane ndaluan blerjen e mallrave, me shpresën se administrata Trump së shpejti mund të bëjë një marrëveshje tregtare që uli ose heqi tarifat.

Ndërsa tensionet me Kinën u ftohën në dhjetor, importet u ringjallën, sipas shifrave të lëshuara të mërkurën. Dhe me një marrëveshje tregtare të Fazës 1 të nënshkruar tani, ata mund të ngjiten më tej gjatë muajve në vazhdim.
Importet në rritje shtyjnë G.D.P. sepse masa numëron vetëm vlerën e mallrave dhe shërbimeve të prodhuara brenda kufijve të një vendi. Kur një komb blen më shumë gjëra nga jashtë sesa shet – përkufizimi i një deficiti tregtar – shtyn G.D.P.

Ndërsa deficiti duke përjashtuar naftën u ngjit në mënyrë të qëndrueshme në pjesën më të madhe të mandatit të Presidentit Trump, ai kishte rënë ndjeshëm muajt e fundit para se të vinin shifrat e dhjetorit.
Administrata Trump e ka bërë uljen e deficitit tregtar amerikan si një qëllim. Ekonomistët, megjithatë, kanë kundërshtuar përdorimin e deficitit si një shënues rezultati: Mund të bjerë për një sërë arsyesh, dhe jo të gjithë janë të mirë.

Deficiti mund të bjerë sepse eksportet po rriten, ose sepse importet po zvogëlohen, ose të dy. Për shembull, një bum në prodhim mund të zvogëlojë deficitin duke nxitur produktet e importuara jashtë tregut amerikan dhe duke ushqyer një rritje të eksporteve – rezultati që administrata Trump dëshironte të inxhinjeronte.

Por deficiti gjithashtu mund të bjerë sepse ritmi i ekonomisë amerikane po ngadalësohet, duke bërë që konsumatorët më pak të ngjarë të blejnë mallra të importuara dhe biznese më pak të predispozuara për të investuar në Shtetet e Bashkuara. Dhe kjo ka qenë situata në Shtetet e Bashkuara, thonë ekonomistët.

“Nuk ka asnjë dëshmi të atyre zhvillimeve më të gjera pozitive,” tha Brad W. Setser, një bashkëpunëtor i lartë në ekonominë ndërkombëtare në Këshillin për Marrëdhëniet e Jashtme. “Nuk ka rritje të eksporteve dhe prodhimi është i dobët. Kështu që në masën që tarifat kanë arritur të ulin deficitin tregtar, ata e kanë bërë atë kryesisht duke zvogëluar kërkesën e SH.B.A.-së, jo duke rritur prodhimin e SHBA”

Shumë ndryshore mbështesin pamjen.

Bizneset kanë hezituar të investojnë kur nuk janë të sigurt për ato që janë përpara.
Sipas Ben Herzon, drejtor ekzekutiv i ekonomisë së Shteteve të Bashkuara në Këshilltarët Makroekonomikë, një firmë parashikuese, hulumtimet tregojnë se “niveli i shpenzimeve të investimeve kohët e fundit ka qenë rreth 100 miliardë dollarë më i ulët se sa të mos kishte pasiguri në lidhje me politikën tregtare”.

Kjo sugjeron se ka vend për më shumë investime nëse vendoset politika tregtare.
Tensionet me Kinën janë lehtësuar me nënshkrimin e paktit të Fazës 1. Dhe këtë javë, zoti Trump nënshkroi në ligj marrëveshjen e re tregtare të Amerikës së Veriut me Kanadanë dhe Meksikën. Por tarifat mbeten në dy të tretat e importeve kineze. Në të njëjtën kohë, fërkimet tregtare me Evropën në lidhje me tarifat, subvencionet e aeroplanit, taksat dixhitale dhe Organizata Botërore e Tregtisë janë rritur.

Po ashtu shqetësuese është shpërthimi në Kinë dhe përhapja e një virusi misterioz dhe vdekjeprurës që ka potencialin të mashtrojë investitorët, dhe një rritje të ngadaltë në Azi.

Në frontin e brendshëm, gjyqi i zotimit të zotit Trump në Senat dhe zgjedhjet e ardhshme presidenciale shtojnë një dozë të madhe të pasigurisë politike.
Pavarësisht se kush bëhet kandidati i Demokratëve, “ne kemi të ngjarë të kemi dy kandidatë me pikëpamje shumë të ndryshme mbi politikën e taksave, rregullatore dhe tregtare”, tha z. Luzzetti nga Deutsche Bank. “Bizneset nuk e dinë se në cilën drejtim do të hyni, kështu që ata mund të mbajnë prapa në shpenzimin e projekteve.”

Z. Luzzetti tha që paqëndrueshmëria në të dhëna për shkak të tregtisë dhe Boeing do ta vështirësonte matjen e dinamikës themelore të rritjes deri në mes të vitit.
Shërbimet janë duke ecur në rritje, ndërsa prodhimet mbeten.

Megjithëse rritja e pagave dhe investimet në biznes janë zvogëluar, besimi i konsumatorëve në ekonomi ka qenë i palëkundur. Optimizmi për lehtësinë e gjetjes së një pune ndihmoi në rritjen e masës së tij më të fundit të besimit, Bordi i Konferencës, një grup studimi biznesi, raportoi këtë javë.

Shpenzimet e konsumatorit përbëjnë dy të tretat e veprimtarisë ekonomike, dhe entuziazmi nxit rritjen.
Megjithatë, rritja nuk është përhapur në mënyrë të barabartë. “Sektorët e prodhimit dhe të shërbimit po tregojnë dy histori pak më të ndryshme,” tha Emily Weis, makro strategjiste në State Street Corporation, një institucion i madh financiar me qendër në Boston.

Ndërsa shpenzimet për shërbime kanë mbetur të forta, prodhimi në Shtetet e Bashkuara nuk duhet të ringrihet, megjithë shenjat se është stabilizuar jashtë vendit.

Dhjetori ishte muaji i pestë me radhë që sektori kishte rënë. Një kompani e madhe, 3M, e cila bën shënime të Post-it dhe një gamë të gjerë të produkteve të tjera të konsumit dhe zyrës, njoftoi këtë javë se po linte 1.500 njerëz në të gjithë botën. “Prodhimi në përgjithësi është nënvlerësuar në SHBA”, tha Znj. Weis.Departamenti i Tregtisë do të rishikojë rezultatet e tremujorit të katërt dy herë, pasi vijnë më shumë të dhëna.

/Për kthyer dhe përshtatur për Konica.al nga The New York Times

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Henry Kissinger flet për konfliktin SHBA-Kinë

‘Lufta tregtare’, më keq se Lufta e Parë Botërore!