MENU
klinika

Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale

27.01.2020 - 13:50

Kompanitë në Kinë kanë këshilluar stafin të punojnë nga shtëpia në një përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës.

Bizneset gjithashtu u ofrojnë punëtorëve pushime më të gjata, si dhe u tregojnë punonjësve që kthehen nga zonat më të prekura për të qëndruar larg punës.

Ajo vjen pasi qeveria kineze zgjati festën e Vitit të Ri Lunar me tre ditë deri të Dielën. Të paktën 80 njerëz kanë vdekur në Kinë nga sëmundja, me gati 3000 raste të konfirmuara në të gjithë botën.

Bytedance, e cila zotëron platformën e ndarjes së videove TikTok, dhe gjiganti i lojërave kineze Tencent i kanë thënë stafit që të punojnë nga shtëpia. Zinxhiri i restoranteve Hotpot Haidilao ka mbyllur degët në Kinë deri të Premten.

Të dielën, qeveria e qytetit të Suzhou tha se bizneset atje do të mbeten të mbyllura deri në të paktën 8 shkurt.
Suzhou është një qendër prodhuese në Kinën lindore, shtëpi për një park të madh farmaceutik dhe teknologjie.

Disa kompani, duke përfshirë grupin zviceran bankar UBS dhe zhvilluesin e pasurive Country Garden, u kanë thënë stafit që ktheheshin nga qyteti i Wuhanit ose provinca Hubei të karantinohen vetë në shtëpi.

Në Hong Kong, bursa ka anuluar një ceremoni të planifikuar për të Mërkurën për të shënuar ditën e parë të ditës së tregtimit të Vitit të Ri Lunar, për shkak të shqetësimeve për rrezikun e infeksionit.

Tregjet globale janë goditur gjithashtu nga shqetësimet në rritje nga investitorët se masat për të ndaluar përhapjen e virusit të ngjashëm me gripin do të kenë një ndikim negativ në ekonominë globale.

Në Tokio, indeksi i aksioneve të reperit të Japonezit Nikkei 225 ra me 2% pasi qeveria kineze njoftoi këtë fundjavë se do të zgjasë festën për një javë të gjatë Lunar të Vitit të Ri.

Shkëmbimet e aksioneve në Shanghai dhe Shenzhen, të cilat kishin filluar të rihapeshin më 31 janar, tani është planifikuar të qëndrojnë të mbyllura deri më 2 shkurt.

WUHAN, CHINA – JANUARY 17: WUHAN, CHINA – JANUARY 17: (CHINA OUT) Medical staff transfer patients to Jin Yintan hospital on January 17, 2020 in Wuhan, Hubei, China. Local authorities have confirmed that a second person in the city has died of a pneumonia-like virus since the outbreak started in December. (Photo by Getty Images)

Në tregjet e mallrave, çmimet e gjithçkaje nga nafta në bakër kanë rënë, pasi tregtarët besojnë se kërkesa globale do të bjerë ndërsa qytetet kineze mbeten në mbyllje.

Në tregjet e mallrave, çmimet e gjithçkaje nga nafta në bakër kanë rënë, pasi tregtarët betojnë se kërkesa globale do të bjerë ndërsa qytetet kineze mbeten në mbyllje.

Nafta e papërpunuar Brent u ul me 2.2% në thellimin e shqetësimeve për kërkesën për energji, përkundër përpjekjeve të ministrit të energjisë të Arabisë Saudite për të lehtësuar prishjet e tregut.

Princi Abdulaziz bin Salman Al-Saud tha që ai po vëzhgonte nga afër zhvillimet në Kinë dhe ishte i bindur se virusi do të përmbahej.

Çmimet e bakrit në Londër ranë me 1.9% në nivelin më të ulët në pothuajse tetë javë. Kjo pasoi rrëshqitjen e javës së kaluar në 5.5%, rënia më e madhe e përjavshme në pesë vjet.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ky biznes mund të ketë fitime

Coronavirus/ ‘Godet’ ekonominë globale?