Bundesliga, Java 18

Debutim ëndrrash i Haaland, përmbys Dortmund!

18.01.2020 - 17:24

Borussia Dortmund ka përmbysur dy gola në disavantazh, në 3-1 për Augsburg në fushën e këtij të fundit, në 3-5. Dhe “hajmalia” ishte Haaland, blerja e re, që pasi hyn në lojë, shënon 3 gola menjëherë.

Një sukses me vuajtje i verdhezinjve, por që imban në luftë për titullin kampion. Pjesa e parë përfundon 1-0 për të zotët e shtëpisë. Sa nis pjesa e dytë, Augburg shënon edhe të dytin.

Brandt ngushton në 1-2 në minutën e 49-të. Por vendasit shënojnë të tretin 3-1. Kur u duk se Dortmund do të pësonte humbjen e parë këtë vit, vjen përmbysja e madhe.

Në 56’ hyn në lojë Haaland dhe pas 3 minutash ngushton në 3-2. Sancho pas vetëm dy minutash barazon shifrat. Haaland në të 70-n shënon golin e dytë personal dhe të katërtin për Dortmund.

Por nuk mbaron këtu magjia e norvegjezit, pasi Haaland shënon edhe golin e tretë në 79’. Një përmbysje spektakolare. Duket se Dortmund ka qëlluar në shenjë me Haaland.

Ndeshjet e tjera të kësaj jave në Bundesliga dhanë këto rezultate: Dusseldorf-Werder Bremen 0-1, Koln-Wolfsburg 3-1, Hoffenheim-Eintracht Frankfurt 1-2, Mainz-Freiburg 1-2.

Mendoni Hazard dhe Griezmann? Gaboheni...