MENU
klinika

Ja si të veproni

Dhimbje gjatë daljes së dhëmbëve tek fëmijët?

04.01.2020 - 12:57

Sikleti nga dhëmbi, i cili mund të fillojë që në 3 muaj, mund të zgjojë një fëmijë. Mishrat e dhëmbëve përreth dhëmbëve që shfaqen mund të jenë të fryrë dhe të butë.

Si të lehtësoni dhimbjen e dhëmbëve për fëmijën tuaj:

little baby biting her mother finger

Jepini të përtyp lodra

Lodrat plastike dhe gome janë të shkëlqyera për qetësimin e mishrave të dhëmbëve.

Kujdes :Qafat e rrumbullakëta dhe rrathët që janë bërë nga druri, mermeri ose silikoni janë rreziqe të mbytjes. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) paralajmëron kundër tyre.

Gjërat e ftohta

Për ndihmë në mpirjen dhe lehtësimin e dhimbjes dhe pezmatimit, provoni të përdorni rrobat e lagura që janë shtrembëruar dhe ngrirë (lidhni në fund në një nyjë për thithje më të mirë). Shmangni unazat e dhëmbëve që janë ngrirë dhe janë të ngurta; ato janë shumë të vështira për gojët e fëmijëve.

Masazh

Një fërkim i lehtë, i butë ose masazh mund t’i japë vogëlushit shumë lehtësim. Mos harroni të lani duart, pastaj masazhoni zonat e lënduara në gojën e foshnjës me gishtin tregues ose gishtin e madh.

Mjekim

Relaksuesit e dhimbjes që synojnë të fërkohen në mishrat e dhëmbëve nuk janë shumë të dobishëm;. Për më tepër, pediatërit  paralajmërojnë se ilaçe të tilla mund të mpijnë pjesën e pasme të fytit dhe të ndërhyjnë në aftësinë e foshnjës për të gëlltitur. Nëse foshnja  është qartësisht në siklet , bisedoni me pediatrin  për dhënien e një doze acetaminofeni (Tylenol).

Kujdes : Xheli ose kremra që përmbajnë benzokainë nuk rekomandohen për foshnje.

Efektet anësore të daljes së dhëmbëve:

Ethet, të vjellat, diarreja

Kur dhëmbët e fëmijës po dalin , mund të ketë një rritje shumë të vogël të temperaturës. Por nëse temperatura arrin 38 ° C ose më lart, nuk është për shkak të dhëmbëve.

Nëse foshnja ka simptoma të tilla si ethe, të vjella ose diarre gjatë daljes së dhëmbit, këshillohuni me pediatrin për të zbuluar nëse ka një gjendje mjekësore që kërkon trajtim.

Mbani rutinën e zakonshme të gjumit:

Nëse fëmija është i irrituar, përpiquni ta bëni të  ndihet rehat, por vazhdoni në rutinën tuaj të zakonshme të gjumit. Ndryshimi i rutinës, madje edhe për disa netë, mund të çojë vetëm në probleme të gjumit.