MENU
klinika

Shkaqet

FMN: Rritja ekonomike globale është e dobët

28.01.2020 - 10:54

FMN-ja shkurtoi parashikimet e saj për rritjen globale në vitin 2020, në 3.3%. Fondi Monetar mirëpriti që të dyja; lehtësimin e luftës tregtare ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe probabilitetin në rënie të mos paturit një marrëveshje për Brexit, por tha se perspektiva për një rritje ekonomike në përgjithësi qëndron e dobët.

GDP-ja e Amerikës pritet të rritet me 2% në vitin 2020, dhe në zonën e Euro-s me 1.3%. Edhe pse retë janë ende duke u rrotulluar rreth Brexit, pamja e ekonomisë Britanike është lehtësisht më e shkëlqyeshme se sa ka qënë parashikuar në të shkuarën.

Ekonomia e saj është projektuar të rritet me 1.4% këtë vit dhe 1.5% në 2021-shin. Disa lajme të tjera për qeverinë, tregu i punës Në Britaninë e Madhe është forcuar. Punësimi është në nivelet më të larta qysh prej regjistrimit të të dhënave në vitin 1971, si dhe inaktiviteti i tregut të punës eshtë shumë i ulët.

Për më shumë lajme klikoni në www.konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNga Russian Today/ Si kërcënohet e ardhmja e arit të zi?

Rezervat në rënie të naftës janë vërtetë një problem

CEO i kompanisë së monedhave dixhitale: Diçka e tillë mund të...

“Një goditje e Bitcoin mund të vijë së shpejti”

Marrëveshja tregtare nuk u dhemb vetëm britanikëve

Financial Times: Si po goditen kompanitë franceze nga Brexit?

Nga Bloomberg/ Një shenjë pozitive

Rimëkëmbjen e Kinës e ndihmon kërkesa globale

FMN ndryshon parashikimin për Shqipërinë

Ekonomia arrin nivelin e parakrizës që këtë vit

Nga Bloomberg/ Shmang një përplasje të re me Pekinin

Yellen kursen Kinën nga etiketa e manipuluesit të monedhës