MENU
klinika

Mrekullit ndodhi...

Foshnja mbijetoi 27 minuta pa rrahje zemre

18.01.2020 - 10:17

Bledi e dinte se diçka nuk ishte në rregull kur gruaja e tij shtatzënë u shfaq në punën e tij pas asaj që supozohej të ishte një vizitë rutinore e mjekut. Ada filloi të qajë dhe i tha që fëmija i tyre i palindur kishte një defekt në zemër.

Ata duhej të shkonin në Spitalin e Fëmijëve . Atje, një skanim më i detajuar tregoi rëndësinë e situatës.

Normalisht, një zemër ka dy dhoma mbledhëse dhe dy dhoma pompimi. Imazhet treguan se vajza e tyre, do të lindte vetëm me një dhomë të mirë pompimi. Ajo gjithashtu kishte një aortë shumë të vogël që barte gjak në trup. Ajo do të kishte nevojë për tre operacione gjatë katër viteve, dhe ato do të fillonin menjëherë pas lindjes.

“Unë thjesht kam dashur të di,” A do të jetë në rregull fëmija im? “”, Tha Bledi.

Anatomia kishte qenë një nga lëndët më të preferuara të Adës në shkollë të mesme dhe kolegj, kështu që ajo gërmoi në detaje .

Kur lindi vajza, ajo ishte e plotë dhe dukej si një e porsalindur e shëndetshme. Ada u desh të bënte disa foto para se personeli mjekësor ta zhvendoste në kujdes intensive. Në moshën 3 ditëshe ,vajza bëri operacionin e saj të parë në zemër.

Mjekët rindërtuan me kujdes mënyrën se si gjaku dilte nga zemra dhe arrin në trup . Ata gjithashtu vendosin një shunt, ose tub të vogël, që merr një pjesë të gjakut që shkon në trup dhe e dërgon atë përsëri në mushkëri.

Gjërat përparuan mirë për gjashtë javë derisa komplikimet çuan në një operacion urgjent dhe një aparat kardiak përkohshëm. Operacioni i dytë i planifikuar ka ndodhur kur ajo ishte rreth 4 muajshe dhe peshonte 11 kg. Ata gjithashtu i vunë  një aparat kardiak të ri.

Vajza qëndroi  në spital tërë kohën. Rreth 5 muajsh, ajo u zhvendos në një kat tjetër për të filluar përgatitjen për të shkuar në shtëpi.

“Ishte sikur të kesh një fëmijë  të ri,” tha Ana.

Gjithçka dukej mirë deri në katër ditë para se të ndodhte dicka e papritur . Vajza  ishte e bezdisur, jo duke fjetur dhe me të vjella. Një ekokardiogram tregoi se ajo ishte gati në dështim të zemrës.

Ada lajmëroi menjëherë Bledin.

kolana e librave

Ai ishte duke vrapuar në spital kur Ada thirri dhe tha që mjeku po kryente fasha në gjoks.Ajo e kishte parë përmes një dritareje, por ata e morën  vajzën në dhomë dhe mjeku tha që do të bënin fasha edhe për pak kohë.

“Gjëja  tjetër që unë dëgjoj është, ‘Kontrolli i fundit i pulsit,” “tha Ada.

Kishte kaluar 27 minuta.

“Jam duke u mbështetur në shtrat, duke i thënë lamtumirën, se e dua dhe sa krenar jam për të, dhe arrita sipër ,i kapa dorën , e putha dorën  dhe dëgjova,” Merr frymë  ! ‘”, Tha Ada.

Vajza kishte një rrahje zemre.

“Gëzimi dhe tronditja më e madhe dhe gjithçka që rrokulliset në një shpresë ,” tha Bledi.

“Ndjehet sikur po flas për ndonjë film,” tha Ana, “sepse në filma njerëzit puthin dorën, pastaj zgjohen. Kjo nuk është një gjë e jetës reale, por kjo është ajo që ndodhi në tërësi!”

Të nesërmen në mëngjes, mjekët u treguan atyre një problem të ri. Këmba e saj e djathtë po fillonte të kthehej e zezë. Ishte një ndërlikim i ilaçeve që rrjedh nga ilacet intravenoze . Ajo bëri që enët e gjakut të shtrëngoheshin dhe këmbët nuk kishin rrjedhë gjaku për 27 minutat që ishte pa rrahje zemre. Përfundimisht, këmba e saj u amputua përmes gjurit.

Tani 3 vjece, Era do të ketë nevojë për një operacion tjetër kur të jetë 4  vjec për të ndihmuar në rritjen e nivelit të ngopjes së gjakut me oksigjen  , i cili është 75% në 85% në vend të nivelit normal të gati 100%. Ajo merr një aspirinë për fëmijë, një ilaç për presionin e gjakut.

“Ajo është plotësisht normale,” tha Bledi.  Ajo ka energji. Ajo është e dobët. Ajo ka shpirt. Unë me të vërtetë mendoj se është gjëja më e çmendur e çdo gjëje.”

“Në 20 vjet, çfarë tjetër do të vijnë?” Tha Bledi. “Era jo gjithmonë mund të bëjë gjërat që njerëzit e tjerë duhet të bëjnë, por ne do të bëjmë më të mirën me gjithçka tjetër.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tani, gati të festojë ditëlindjen

E larguan nga aparatet dhe nuk pritej të mbijetonte…