MENU
klinika

Nga The Guardian

Italianët i kishin humbur shpresat, derisa…

28.01.2020 - 18:57

Partia Demokratike e Italisë (PD) u lehtësuan shumë të dielën në mbrëmje ndërsa kandidati i tyre në Emilia-Romagna mori më shumë vota se konkurrentja nga Lidhja e ekstremit të djathtë të Matteo Salvinit për të fituar zgjedhjet rajonale.

Kjo humbje tregon se sa ka ndryshuar gjeopolitika e Italisë.

Historikisht Emilia-Romagna, në veri të vendit, është një bastion itë majtës që nga Lufta e Dytë Botërore. Fitorja në rajon do të ishte një grusht shteti i vërtetë për Salvinin.

Megithatë, sondazhet tregojnë që partia e Salvinit ka shumë mundësi të formojë një qeveri mazhoritare në koalicion me partitë e tjera të djathta, përfshirë Vëllezërit e ekstremit të djathtë të Italisë dhe Forza Italia e Silvio Berluskonit. Një skenar i tillë u përforcua nga rezultatet e një votimi tjetër të dielën në rajonin e varfër jugor të Kalabrisë.

Implikimi më i menjëhershëm i rezultatit të së dielës do të jetë përgatitja e qeverisë aktuale.

Me M5S në kaos, dhe votuesit e majtë që lëvizin drejt PD, zgjedhjet e së dielës kanë konfirmuar një ndryshim të bilancit të pushtetit brenda qeverisë së koalicionit. PD, tani do të diktojë axhendën politike.

Ndërkohë, M5S mbetet e vetmja palë italiane që vazhdimisht thekson emergjencën e klimës dhe ende po punon për një lloj marrëveshje të re të gjelbër për Italinë.

Ajo që është më interesante për këto zgjedhje është shtrirja e ndikimit të papritur të lëvizjes “Sardelet”. Kjo lëvizje e ka bërë efektivisht koalicionin qeverisës të varur nga miratimi i tyre.

“Sardelet” nuk janë këtu për të shpëtuar të majtën e vjetër. Por gjithçka që ata kanë arritur, në një vend ku pesimizmi është bërë kaq i rrënjosur tashmë, është një mrekulli.

Jamie Mackay është një shkrimtare dhe përkthyese.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian.

Për më shumë lajme, vizitoni www.konica.al.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pse kaq shumë italianë kundër Salvinit?

“Në Itali ka më shumë sardele se peshkaqenë!”