MENU
klinika

Taylor Swift rrëzohet nga froni

Ja kush triumfoi në “Grammy Awards”!

27.01.2020 - 15:35

18-vjeçarja amerikane Billie Eilish, triumfoi duke rrëmbyer 5 çmime “Grammy” këtë vit në ceremoninë që u mbajt në Los Angeles.

Ajo rrëmbeu kupat për çmimet Albumi i vitit; Hiti i vitit; Kënga e vitit; Albumi POP më i mirë dhe Artisti i ri më i mirë. Ndonëse Swift ishte e nominuar në 3 kategori, (Kënga e vitit, Performanca më e mirë Pop dhe Albumi më i mirë ), këngëtarja nuk mori pjesë fare në “Grammys”.
Eilish zbriti nga froni Taylor Swift, dhe nuk e dimë nëse mungesa e saj kishte të bënte me këtë arsye. Taylor Swift ishte parashikuar që të performonte këngën e saj më të re.
“Variety” shkruan se fakti që ajo mungoi lidhet me skandalin e diskriminimit dhe korrupsionit të Recording Academy, i cili ka pushtuar mediat që para se të mbahej ceremonia.

Më poshtë do të shihni listën e fituesve të çmimeve “Grammy” 2020:

kolana e librave

Albumi i vitit
“When We All Fall Asleep, Where Do We Go?,” Billie Eilish
Kënga e vitit
“Bad Guy,” Billie Eilish
Artisti i ri më i mirë
Billie Eilish
Albumi RAP më i mirë
“IGOR,” Tyler, the Creator
Performanca RAP më e mirë
“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch and Hit-Boy
Kënga RAP më e mirë
“A Lot,” 21 Savage featuring J. Cole
Performanca RAP më e mirë
“Higher,” DJ Khaled featuring Nipsey Hussle and John Legend
Albumi R&B më i mirë
“Ventura,” Anderson .Paak
Kënga R&B më e mirë
“Say So,” PJ Morton featuring JoJo
Performanca R&B më e mirë
“Come Home,” Anderson .Paak featuring André 3000

Albumi vocal më i mirë
“When We All Fall Asleep, Where Do We Go?,” Billie Eilish
Performanca POP solo më e mirë
“Truth Hurts,” Lizzo
Performanca POP duo/ grup më e mirë
“Old Town Road,” Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
Albumi tradicional vocal POP më i mirë
“Look Now,” Elvis Costello & the Imposters
Albumi rock më i mirë
“Social Cues,” Cage the Elephant
Kënga rock më e mirë
“This Land,” Gary Clark Jr.
Performanca rock më e mirë
“This Land,” Gary Clark Jr.
Albumi alternative më i mirë
“Father of the Bride,” Vampire Weekend
Albumi country më i mirë
“While I’m Livin’,” Tanya Tucker
Kënga country më e mirë
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker
Performanca country solo më e mirë
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson
Performanca country dua/ grup më e mirë
“Speechless,” Dan + Shay
Albumi dance/electronic më i mirë
“No Geography,” The Chemical Brothers
Videoja më e mirë
“Old Town Road (Official Movie),” Lil Nas X and Billy Ray Cyrus
Performanca Metal më e mirë
“7empest,” Tool
Performanca R&B më e mirë
“Jerome,” Lizzo
Albumi i moshës së re më i mirë
“Wings,” Peter Kater
Albumi jazz më i mirë
“12 Little Spells,” Esperanza Spalding

"Po kursej, dua të hap diçka timen"

Nevina Shtylla tregon rrogën dhe shpenzimet

Pak ditë pasi konfirmoi shtatzëninë

Këngëtarja shqiptare bëhet nënë

Për kushërirën që u nda nga jeta!

Historia e dhimbshme pas këngës së Aurelës

Manushi e detyron të heqë këpucët

Alesia Bami: “Jetoj me 40 mijë lekë”!