MENU
klinika

Nga The Atlantic

Ja si po e luftojnë italianët populizmin…

24.01.2020 - 19:17

Për muaj të tërë, një lëvizje e madhe është shfaqur në të gjithë Italinë, për të shprehur kundërshtimin ndaj populistëve të vendit dhe Matteo Salvini.

Mobilizimi spontan i shumë njerëzve për të dënuar retorikën e Salvini për çështje të tilla si emigracioni dhe Bashkimi Evropian është pjesë e sfidës së këtij grupi.

Pavarësisht dështimeve, partia e tij, pritet të fitojë në Emilia-Romagna, pasi të zhvillohen zgjedhjet rajonale të dielën.

Nëse Salvini fiton në Emilia-Romagna, kundërshtarët e tij kanë frikë se kjo mund të sjellë shkatërrimin e koalicionit të brishtë qeverisës të vendit dhe zgjedhjeve të parakohshme, një rezultat që do t’i jepte Salvini një shans tjetër për të marrë pushtetin.

Sidoqoftë, antipopullistët dallohen me vështirësi. Në disa vende, të tilla si Gjermania, kundërshtimi kryesor i partive populiste, siç është Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë dhe e majta e djathtë Die Linke, ka disa grupe kryesore, të cilat kanë dalë kundër tyre.

Në Britani, Rory Stewart, ministri konservator u kthye në kandidat të pavarur për kryetar bashkie, dhe deklaroi ambicien për të filluar një lëvizje të re, për të cilën ai tha se do të luftonte “ekstremitetet populiste”.

Sardelet, natyrisht, nuk ngjajnë me En Marche të Macron ose Rory Stewart.

Ata janë një lëvizje themelore, jo një organizatë politike apo kandidat.

Si shumë lëvizje proteste nëpër botë, sardelet funksionojnë pa një hierarki të qartë.

Ata nuk janë të lidhur me një parti politike dhe, sipas një prej themeluesve të tyre, ata nuk kanë ambicie të bëhen një. Suksesi i tyre nuk i ka shpëtuar as njoftimit të Salvinit.

Sidoqoftë, për të gjithë ndikimin që kanë pasur Sardelet, është praktikisht e pamundur të tregohet se si ata do të jenë në gjendje të matin suksesin e tyre.

Ekziston një mundësi që grupi të “shndërrohet në një subjekt politik”, ashtu siç bëri Lëvizja Pesë Yje kur kandidatët e saj të parë bënë fushatë në zgjedhjet lokale të Italisë, në 2009.

Ashtu si Sardelet, Lëvizja Pesë Yje nisi shumë spontanisht, së pari si një seri takimesh lokale të drejtuara nga interneti, të udhëhequra nga komediani italian Beppe Grillo, më pas në formën e mitingjeve kombëtare. Gjithashtu si Sardelet, Lëvizja Pesë Yje filloi si një subjekt jopolitik, duke deklaruar se “nuk ishte parti politike, as nuk ka për qëllim të bëhet një në të ardhmen.”

Deri më tani, Sardelet nuk kanë treguar shenja se dëshirojnë të ecin në këtë rrugë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Atlantic/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”

Nga New York Times

A po gabon BE me Italinë?