MENU
klinika

Kujdesuni në këto mënyra!

Ju shqetësojnë rrathët e zinj poshtë syve?

12.01.2020 - 17:15

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë për të fajësuar për ato qarqe të bezdisshme nën sy. Mësoni se çfarë mund të bëni për t’i shmangur ato.

Ndërsa shumica e njerëzve besojnë se mungesa e gjumit është arsyeja e vetme që qëndron pas qarqeve të errëta nën sytë tuaj, mënyra se si ju flini mund të jetë fajtori i vërtetë.

Nëse pozicioni juaj i gjumit ka tendencë të jetë i shtrirë në anën ose barkun tuaj, fytyra juaj do të paloset në jastëk dhe do të tendoset rreth syve tuaj. Mundohuni të flini në shpinë, gjë që nuk sjell vetëm dobi ndaj fytyrës tuaj, por gjithashtu parandalon që rrudhat të formohen potencialisht në gjoksin tuaj.

Nëse zona nën sytë tuaj duket në ngjyrë, mund të jetë për shkak të pigmentimit natyror. Lëkura rreth syve është gjithashtu shumë e ndjeshme ndaj hidratimit ose mungesës së saj dhe gjithashtu është vazhdimisht e ekspozuar ndaj mjedisit. Prandaj, dielli mund ta dëmtojë.

Si zgjidhje, sigurohuni që të investoni në një palë syze dielli të mira që janë të etiketuar 100 për qind mbrojtje ndaj rrezatimit UV ose mbrojtje UV 400 për të bllokuar në mënyrë efikase rrezet e diellit.

Ju mund të vini re ndonjëherë që nëse hani shumë kripë para se të flini të nesërmen zgjoheni me rrathë të zinj poshtë syve. Kjo ndodh se disa ushqime me nivele të larta të përmbajtjes së natriumit dhe kafeinës do të bëjnë që trupi juaj të mbajë ujë, duke përkeqësuar lëkurën nën sy dhe duke i bërë ato të duken më të errëta.

Grimi është menduar të mbulojë qarqet tona të errëta nën sy, apo jo?

Por përdorimi i një produkti të keq mund të irritojë lëkurën tuaj dhe të çojë në rrathë sysh të theksuar. Grimi mendohet të fshehë njollat dhe papërsosmëritë, por nëse marka juaj specifike e përbërjes nuk pranohet mirë nga trupi, në të vërtetë mund të shkaktojë të kundërtën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN