MENU
klinika

Përgjigjet mjekja e përgjithshme

Kam bërë analizat dhe më ka dalë kolesteroli i lartë. Çfarë të bëj?

17.01.2020 - 18:05

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje, kam bërë analizat dhe më ka dalë kolesteroli i lartë. Çfarë të bëj?

Përgjigjet mjekja e përgjithshme : Tashmë të gjithë jemi të ndërgjegjshëm se kolesteroli i lartë, apo thjesht kolesteroli, nënkupton një dietë të kujdesshme për të mbrojtur funksionin e zemrës dhe enëve të gjakut. Duhet të mbani dietë dhe ushtrime fizike, dhe duhet të kontrolloni zemrën tek kardiologu.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kjo është lakra që shpeton jetë

“Mbretëresha e barishteve” që ul kolesteroli