MENU
klinika

Ç'po ndodh në anën tjetër të botës?

Kina nuk heq dorë nga qëllimet e veta!

12.01.2020 - 18:35

Kina nuk do ta ndryshojë qëndrimin e saj dhe idenë që Tajvani i takon asaj, tha Pekini të dielën, pasi Presidenti Tsai Ing-wen fitoi rizgjedhjen dhe tha që ajo nuk do t’i nënshtrohej kërcënimeve të Kinës.

Fushata zgjedhore u mbizotërua nga përpjekjet e Kinës për të detyruar ishullin demokratik të pranojë sundimin e Pekinit, me modelin e qeverisjes “një vend, dy sisteme”, si dhe nga protestat antiqeveritare në Hong-Kong.

“Pavarësisht se çfarë ndryshimesh ka në situatën e brendshme në Tajvan, fakti themelor që ekziston vetëm një Kinë në botë dhe Tajvani është pjesë e Kinës nuk do të ndryshojë,” tha Ministria e Jashtme e Kinës në një deklaratë.

Ndërsa Kina thotë se Tajvani është territori i saj, Tajvani pohon se është një vend i pavarur i quajtur Republika e Kinës, emri i saj zyrtar.

Tsai, që ka refuzuar me vendosmëri modelin “një vend, dy sisteme” të Kinës, fitoi një mandat tjetër katër-vjeçar të shtunën, dhe Partia e saj Demokratike Progresive (DPP) siguroi shumicën në parlament.

“Njerëzit e Tajvanit përdorin edhe një herë votën për t’i treguar botës vlerën e demokracisë,” tha Tsai të dielën kur takoi kryetarin e ambasadës de facto të Shteteve të Bashkuara në Taipei, Brent Christensen.

“Demokracia dhe liria janë me të vërtetë pasuri më e vlefshme e Tajvanit dhe themeli i partneritetit afatgjatë Tajvan-SHBA. partneritet”, tha Tsai, duke u zotuar të shtojë bashkëpunimin me Shtetet e Bashkuara.

Të shtunën, Tsai tha që shpresonte që Pekini ta kuptonte Tajvanin dhe se njerëzit e tij nuk do t’i nënshtroheshin kërcënimeve.

Këshilli i Çështjeve të Tokës në Tajvan tha se Kina duhet të respektojë rezultatin e zgjedhjeve dhe të ndalojë presionin mbi ishullin.

“Qeveria jonë do të mbrojë me vendosmëri sovranitetin e Republikës së Kinës dhe demokracinë dhe lirinë e Tajvanit,” tha ajo.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo e uroi Tsai dhe e përgëzoi atë për kërkimin e stabilitetit me Kinën “përballë një presioni të pavullnetshëm”.