MENU
klinika

Dhe jo vetëm...

Koronavirus ‘prek’ industrinë e udhëtimit në Kinë

24.01.2020 - 12:21

Ndërsa shqetësimet e shëndetit publik rriten mbi një virus të ri, ndikimi po ndihet nga sektori i udhëtimit dhe turizmit në Kinë.

Më shumë se 400 milion kinezë pritej të udhëtojnë gjatë Vitit të Ri Kinez i cili fillon sot, normalisht një nga periudhat më të ngarkuara për linjat ajrore, hotelet dhe tërheqjet turistike.

Në vend të kësaj, fluturimet dhe hotelet janë anuluar pasi njerëzit përballen me kufizime udhëtimi ose vendosin të qëndrojnë në shtëpi.

Virusi tashmë ka marrë 25 jetë, me më shumë se 800 raste në nivel global.

Shumë linja ajrore kanë rënë dakord të rimbursojnë tarifat, ndërsa zinxhirët kryesorë të hoteleve tani janë duke ndjekur kërkesën pasi njoftohen më shumë kufizime të udhëtimit.

Pasi Administrata e Aviacionit Civil të Kinës njoftoi se linjat ajrore duhet të japin rimbursime për fluturimet e anuluara, tre linjat ajrore kryesore të vendit, China Southern Airlines, China Eastern Airlines dhe China Air të gjitha panë që çmimet e aksioneve të tyre u zhyten. China Eastern Airlines ka parë që vlera e saj të bjerë rreth 13% këtë javë.

Transportuesi kombëtar i Hong Kong-ut Cathay Pacific ishte ndër të parat ajrore që lejuan pasagjerët të planifikuar të fluturonin për në ose nga Wuhan për t’u rregulluar falas, ndërsa në të njëjtën kohë, duke lejuar ekuipazhin e kabinës të vishnin maska ​​kirurgjike gjatë fluturimeve.

Transportuesi kombëtar i Hong Kong-ut Cathay Pacific ishte ndër të parat ajrore që lejuan pasagjerët të planifikuar të fluturonin për në ose nga Wuhan për t’u rregulluar falas, ndërsa në të njëjtën kohë, duke lejuar ekuipazhin e kabinës të vishnin maska ​​kirurgjike gjatë fluturimeve.

Wuhan është vendi ku u raportuan rastet e para në shpërthim. Virusi i gripit që nga atëherë është përhapur në disa pjesë të Kinës dhe ndërkombëtarisht me raste që konfirmohen në Singapor, Tajlandë dhe SHBA midis vendeve të tjera.

Agjensia më e madhe e udhëtimit në internet e Kinës, Trip.com, po heq dorë gjithashtu nga tarifat e anulimit për të gjitha hotelet, qiratë e makinave dhe biletat për tërheqjet turistike në Wuhan dhe ‘po monitoron në mënyrë aktive situatën për të siguruar sigurinë e të gjithë udhëtarëve’.

Hotelet dhe kazinot:

Grupet e hoteleve gjithashtu po paguajnë rimbursime për turistët që duan të anullojnë udhëtimet në Wuhan dhe pjesë të tjera të Kinës.

Të dy Grupet e Hoteleve InterContinental (IHG) dhe Hyatt do t’i lejojnë mysafirët të ndryshojnë ose anulojnë qëndrimet në shumicën e hoteleve të tyre kineze gjatë festës së Vitit të Ri Lunar. IHG ka 443 hotele në Kinë, Hong Kong, Macau dhe Tajvan nën marka të ndryshme, me katër në Wuhan.

Operatorët kazino gjithashtu kanë parë rënie të aksioneve, veçanërisht ato me bizneset në Makau. Qyteti është shtëpi për kazinotë në pronësi të Las Vegas Sands dhe Wynn Resorts.
Botimi i shtatë filmave gjatë Vitit të Ri Lunar gjithashtu është shtyrë.

Goditje në ekonomi:

Turizmi është bërë një pjesë gjithnjë e më e rëndësishme e ekonomisë kineze dhe vlerësohet se kontribuon rreth 11% të rritjes ekonomike të Kinës dhe punëson rreth 28 milion njerëz.

Në 2018, 62.9 milion turistë vizituan Kinën, duke e renditur atë si destinacionin e katërt më të popullarizuar turistik pas Francës, Spanjës dhe SHBA, sipas Renditjeve të Turizmit Botëror të KB.

Jashtë Kinës, markat e mallrave luksozë gjithashtu ka të ngjarë të marrin një shqetësim pasi turistët kinezë qëndrojnë në shtëpi sesa të udhëtojnë jashtë për pazar. LVMH, e cila zotëron markat Burberry, Louis Vuitton dhe Hermes, pa vlerën e saj të rrëshqitjes këtë javë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


'Godet' konsumin dhe shërbimet

Virusi kinez “infekton” bursat