MENU
klinika

Nga The New York Times

Luftë apo marrëveshje, Trump duhet të zgjedhë!

25.01.2020 - 15:23

Strategjia e Presidentit Trump për t’u përballur me Iranin është e lehtë për tu kuptuar: presioni maksimal për çmontimin e programit të tij bërthamor dhe ndalimin e aktiviteteve malinje të tij, të gjitha ndërkohë që shmangni një ngatërrim ushtarak ose ndiqni një politikë të ndryshimit të regjimit.

Drejtuesit e Iranit, nga ana e tyre, e pranojnë se strategjia e  Trump tashmë mund të rrëzojë regjimin e tyre nëse sanksionet nuk hiqen së shpejti.

Vrasja e kryer nga kohët e fundit të bëra nga regjimi i rreth 1.500 protestuesve iranianë që demonstruan kundër politikës së masave shtrënguese të qeverisë zbuloi se Republika Islamike e destabilizuar që gjithnjë e më shumë i frikësohet qytetarëve të saj.

Regjimi iranian nuk ka nevojë të besojë tek Amerika ose Trump për të arritur një marrëveshje; thjesht duhet të veprojë si një aktor racional për të shmangur kolapsin.

Për dallim nga marrëveshja e Iranit për vitin 2015, e cila ishte një marrëveshje e brishtë, Trump mund të paraqesë një traktat në Senat për ratifikim.

Duket se e gjithë situata kërkon të mashtrojë Trumpin, duke e bindur se ekzistojnë vetëm dy zgjedhje kur bëhet fjalë për Iranin: luftë, ose një kthim në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Kjo indirekt mund ta detyrojë Trumpin të heqë sanksionet, ndoshta edhe pa hyrë në negociata tamam.

Shumë besojnë se Shtetet e Bashkuara tashmë kanë arritur “presionin maksimal” të plotë mbi Iranin.

Sanksionet që synojnë linjat e transportit shtetëror iranian janë vendosur të hyjnë në fuqi në qershor dhe mund të përshpejtohen për ndikim më të menjëhershëm.

Një tjetër objektiv i mundshëm: Sektori financiar i Iranit në tërësi.

Mund të merren hapa shtesë për të privuar Iranin nga përfitimet strategjike që ende gëzojnë nën marrëveshjen bërthamore dhe rezolutën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, veçanërisht, heqjen e planifikuar të kufizimeve kryesore për programin e tij bërthamor, zhvillimin e raketave dhe transferimet konvencionale të armëve.

Për të qenë të sinqertë, është e mundur që udhëheqësi suprem i Iranit nuk do të autorizojë kurrë negociata të drejtpërdrejta me Shtetet e Bashkuara, madje as përballë rënies së menjëhershme ekonomike të regjimit të tij dhe izolimit politik ndërkombëtar.

Por nëse Trump mund të arrijë presionin e vërtetë maksimal dhe të rivendosë kufizimet ndërkombëtare mbi Iranin, një telefonatë nga Teherani, ku bie dakord të negociojë pa parakushte.

Richard Goldberg (@rich_goldberg), një këshilltar i vjetër në Fondacionin për Mbrojtjen e Demokracive, së fundmi shërbeu si drejtori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare për kundërveprimin me armët iraniane të shkatërrimit në masë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Vepruam të ndalonim luftën, jo ta fillonim..."

Vrasja e gjeneralit iranian, reagon Donald Trump