MENU
klinika

Pas takimit me Putinin

Për Merkelin, kjo është zgjidhja për Lindjen e Mesme!

14.01.2020 - 16:17

Udhëtimi i parë i kancelares gjermane Angela Merkel jashtë shtetit, për dekadën e re ishte në Moskë, ku u takua me Vladimir Putin të shtunën. Kjo ishte një vizitë simbolike: Rusia dhe Gjermania diskutuan përr rendin e brishtë botëror.

Në këtë sistem shumë polar, të jesh i varur nga Shtetet e Bashkuara nuk ka më kuptim për Merkel: Presidenti Donald Trump nuk jep këshilla, ai vetëm urdhëron aleatët e tij; nëse nuk i binden atij, ai i ndëshkon me sanksione.

Çfarëdo që të bëjë në Lindjen e Mesme, ai i vendos evropianët përpara tij.

Trump gjithashtu nuk ka nevojë për diplomaci evropiane për të garuar me politikëbërjen amerikane në rajon.

Nëse Evropa dëshiron të luajë një rol kryesor në Lindjen e Mesme, ajo duhet të kuptojë shumëçka në lidhje me ndikimin e Rusisë atje.

Putin dhe Merkel diskutuan shumë çështje kryesore që lidhen me politikën botërore. Ministrat e jashtëm dhe këshilltarët më të rëndësishëm të politikës së jashtme nga të dy vendet morën pjesë në bisedime.

Gjëja kryesore ishte parandalimi i gjërave më të këqija. Nëse Irani ndërton një bombë bërthamore, Shtetet e Bashkuara do të ndalojnë Teheranin me çdo mënyrë dhe do të ndërhyjnë atje ushtarakisht. Irani atëherë mund të sulmojë Izraelin. Gjermania duhet të jetë në krah të Izraelit. Kjo do të trondiste tërë rajonin, Afganistani, Iraku, Siria, Jemeni dhe Libia më pas do të ishin të paqëndrueshme.

Rezultati i këtij zhvillimi dramatik do të ishte forcimi i fondamentalizmit islam; Evropa më pas do të përballej me një valë të re refugjatësh, të cilën Merkel do të dëshironte ta parandalonte me çdo kusht.

“Pranvera Arabe”, e mbështetur nga Perëndimi, ka dështuar. Shteti Islamik terrorist po ringjallet, SHBA, Rusia dhe Turqia gjithnjë e më shumë po ndikojnë në Lindjen e Mesme, dhe evropianët nuk kanë aspak fuqi për të ndikuar në zhvillimet potenciale katastrofike.

Putin kurrë nuk e ka mbajtur sekret dëshirën për të bashkëpunuar me Perëndimin në Lindjen e Mesme, me kushtin që Perëndimi të respektojë interesat ruse. Ndërkohë, Merkel mund të ketë kuptuar që për paqen në rajon duhet të negociojë me Moskën, më shumë sesa me Uashingtonin.

Sidoqoftë, Merkel demonstroi që Gjermania dhe BE do të kërkojnë strategji të përbashkët me Rusinë në vend që të lejojnë veten të shfrytëzohen nga pjesa tjetër e botës nga SHBA.

Merkel ka bërë thirrje për një konferencë të Libisë në Berlin, por Putin i ka sinjalizuar asaj që të gjithë aktorët libianë duhet të jenë në tryezën e bisedimeve në një pozitë të barabartë.

Putin dhe Erdogan mund ta ndihmojnë atë më shumë sesa Trump.

Putini gjithashtu duhet të bëjë lëshime për t’u pajtuar me BE-në. Ai tashmë e ka bërë këtë në konfliktin në Ukrainë.

Ekonomia ruse ka shumë probleme; Rusia ka ende nevojë për Perëndimin si një partner. Shoqëria në Rusi po e shtyn Kremlin të ndjekë një axhendë më pozitive me Perëndimin.

Besimi i humbur duhet të rikthehet. Udhëtimi i Merkel në Moskë ishte hapi i parë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rezultatet aspak befasuese nga sondazhi

E gjithë bota e ka humbur besimin tek Trump…