MENU
klinika

Përfundon afati i Thaçit

Qeveria e re/ Takohen Kurti-Mustafa

08.01.2020 - 09:00

Zhvillime interesante do të ketë në sferën politike në Kosovë gjatë ditës. Fillimisht, nga ora 10:00 do të vazhdohet mbledhja e kryesisë së LV-së, e lënë në gjysmë. Nga ora 14:00 do të takohen në Kuvend, Albin Kurti e Isa Mustafa. Në mesditë përfundon edhe afati 48 orësh i presidentit Hashim Thaçi për Kurtin.

Albin Kurti nga ora 10:00 do të mbledhë për herë të dytë brenda javës kryesinë e partisë në të cilën ai udhëheq, për të diskutuar për mandatarin.

Mbledhja e djeshme ishte lënë në gjysmë, pasi që Kurti me një pjesë të partisë ishin nisur për në Kuvend të Kosovës, aty ku u takuan me liderët e LDK-së, në krye me Isa Mustafën.

Për më shumë se tre orë mbledhje, asgjë nuk është bërë progres në negociatat mes dy partive. Për më tepër, liderët edhe të martën u dakorduan për t’u parë përsëri. Para mediave, Mustafa tha se nuk ka qenë i hidhëruar me Kurtin.

“S’jemi kanë idhnushëm me Albin Kurtin, kemi me u taku nesër”– tha shkurtimisht ai.

Takimi do të mbahet sot në ora 14:00 në objektin e Kuvendit të Kosovës, kanë konfirmuar të dyja partitë.

Një orë pas nisjes së takimit Kurti-Mustafa, përfundon edhe afati 48 orësh që presidenti Hashim Thaçi e ka dhënë për kreun e LV-së, që të propozojë mandatarin.

Pas takimit që zgjati vetëm pak minuta, Thaçi kishte shkruar në Facebook se do ta priste 48 orë për propozimin liderin e LV-së, në të kundërtën ka kërcënuar me ndërmarrje të veprimeve kushtetuese dhe ligjore.

“Gjatë takimit të shkurtë konsultativ, i cili nuk mund të ketë efekte ligjore, presidenti nuk ka përmendur kurrfarë afatesh dhe nuk e ka përmendur shprehjen ’48 orë’, e që më vonë është mundur të lexohet në publikimin e tij në Facebook. Gjatë takimit, i cili ka zgjatur më pak se 6 minuta, në dhomë kemi qenë 6 persona”– tha Kurti.

Afati i dhënë nga Thaçi është kundërshtuar edhe nga njohësit e cështjeve kushtetuese.

Mazllum Baraliu ka deklaruar se nuk ka afat kohor kur LVV duhet të propozojë mandatarin, dhe se rrjedhja e afateve kohore për formimin e qeverisë fillon në momentin kur LVV do të dërgojë tek presidenti emrin e kandidatit për kryeministër.

Pasi të ndodh kjo, ai theksoi se rrjedh afati prej 15 ditësh për t’u formuar Qeveria. Baraliu shtoi se kushtetuta e vendit do të duhej të përcaktonte të gjitha afatet, pasi sipas tij po krijohen shumë paqartësi.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Këto janë sfidat që e presin

Kosova futet në vitin 2020 pa qeveri

"Nuk ka pengesë që s’do kalohet"

Para takimit me Mustafën, Albin Kurti flet me bindje