MENU
klinika

Nga Financial Times

Të jetë mik apo armik i Rusisë, kjo është dilema e Johnson!

24.01.2020 - 17:42

Boris Johnson po mendon nëse do të marrë pjesë në paradën e dytë të përkujtimit të Luftës Botërore të Vladimir Putin në Moskë, këtë maj.

Gjatë veprimtarisë, e cila u organizua për herë të parë nga Joseph Stalin, ushtarët rusë do të marshojnë nëpër Sheshin e Kuq të shoqëruar nga tanke dhe raketa për të shënuar 75-vjetorin e përfundimit të konfliktit.

Johnson po shqyrton ftesën e presidentit rus.

Presioni për të marrë pjesë u shtua të enjten kur Putin bëri thirrje për një takim të liderëve të Rusisë, Francës, Kinës, SHBA dhe Mbretërisë së Bashkuar këtë vit..

Presidenti francez Emmanuel Macron ka konfirmuar se do të marrë pjesë në këtë ngjarje, ndërsa presidenti amerikan Donald Trump ka thënë se e “vlerëson” ftesën e tij. Kancelarja gjermane Angela Merkel është gjithashtu e ftuar, ka thënë Kremlin.

Kryeministri u takua me Putinin në Berlin javën e kaluar, për të diskutuar konfliktin në Libi, takimi i parë midis liderëve që kur Johnson mori detyrën.

Por situata ndërlikohet dukshëm nga deklaratat armiqësore nga Downing Street.

“Nuk do të ketë normalizim të marrëdhënieve tona dypalëshe derisa Rusia të përfundojë aktivitetin destabilizues që kërcënon Mbretërinë e Bashkuar dhe aleatët tanë, dhe kërcënojnë sigurinë e qytetarëve tanë dhe sigurinë tonë kolektive,” tha një zëdhënës.

Marrëdhëniet midis Britanisë dhe Rusisë janë përkeqësuar që nga viti 2006 vdekja e ish-spiunit rus Alexander Litvinenko në Londër.

Autoritetet britanike thanë që ai u vra nga agjentët rusë duke përdorur një helm radioaktiv.

Lidhjet u bashkuan më tej pas konfliktit të Rusisë me Gjeorgjinë në vitin 2008, e ndjekur nga pushtimi dhe aneksimi i gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014.

Macron ka kërkuar të rindërtojë lidhjet me Putin gjatë vitit të kaluar dhe ndërmjetësoi bisedimet midis liderit rus dhe Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky në Paris muajin e kaluar.

Merkel, e cila ka qenë partneri më i rëndësishëm evropian i Putin gjatë dekadës së kaluar, vizitoi Moskën këtë muaj për bisedime mbi Lindjen e Mesme.

Vizita e fundit e Johnson në Moskë ishte në Dhjetor 2017, si sekretar i Jashtëm, kur ai bisedonte me Sergei Lavrov, Ministri i Jashtëm i Putin.

Zyrtarët britanikë konfirmuan se ishte marrë një ftesë në paradën e majit dhe thanë se qeveria po kërkonte të mësonte më shumë rreth natyrës së ngjarjes.

Një zëdhënës i Putinit tha që Kremlini i kishte dërguar një ftesë kryeministrit, por nuk kishte marrë një përgjigje.

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN