MENU
klinika

Këshilla të arsyeshme

Të pini kafe çdo ditë ju ndihmon të humbni peshë

21.01.2020 - 12:07

Pasi u konfirmua se pirja e kafesë rrit jetëgjatësinë tuaj me vite, shkenca tani po pretendon se konsumimi i kafesë rregullisht mund të ndihmojë në humbjen e peshës. Kjo do të thotë që kafeja mund të jetë trainerja juaj personale e fitnesit.

Ne do të donim ta ndanim këtë studim me ju dhe disa fakte më interesante që kemi mbledhur rreth kafesë.

Një studim i kryer nga Shkolla e Mjekësisë në Universitetin e Nottingham ka zbuluar se konsumimi i kafesë rregullisht mund të djeg kalori në trupin tuaj. Kafeina rrit nivelin e metabolizmit në trup, duke ju ndihmuar automatikisht të humbni peshë.

Hulumtimi shton më tej se kafeja stimulon “yndyrën kafe” në trupin tuaj. Ky lloj yndyre është përgjegjës për prodhimin e nxehtësisë në trupin tonë.

Pirja e kafesë rregullisht mund të përmirësoj ndryshimet e humorit dhe depresionin . Në fakt, kafeina në kafe madje mund t’ju ​​ndihmojë të luftoni migrenën pasi është e pasur me antioksidantë.

Kafeja njihet gjithashtu që mban sistemin tuaj imunitar të fortë dhe të shëndetshëm. Sidoqoftë, e gjithë kjo vlen vetëm për kafen natyrale. Kafeja e  paketuar, e gatshme që merrni në treg, ndoshta nuk është një ide e mirë. Ato shpesh përmbajnë kimikate, konservues dhe sheqer, të cilat vetëm do të dëmtojnë shëndetin tuaj.

Sidoqoftë, gjithmonë ka 2 anët e medaljes. Edhe pse kafja ju ndihmon të humbni peshë dhe ka shumë përfitime të tjera, gjërat do të shkojnë për keq nëse nuk kontrolloni sasinë e pirjes së kafesë. Në një studim tjetër, i cili u botua në “ American Journal of Clinical Nutrition”, shkencëtarët kanë zbuluar se konsumimi afatgjatë i kafesë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Për ta përmbledhur, pini kafenë tuaj të përditshme pa pendim por mos lejoni që dashuria juaj për kafen të ju bëj të pini më shumë!