MENU
klinika

Detaje të reja nga vrasja që tronditi botën

Trump vendosi ta vriste Soleimanin 7 muaj më parë!

13.01.2020 - 18:06

Presidenti Donald Trump e autorizoi vrasjen e gjeneralit iranian Qassem Soleimani shtatë muaj më parë , sipas pesë zyrtarëve aktualë dhe ish të lartë të administratës.

Direktiva presidenciale në qershor erdhi me kushtin që Trump të kishte firmënpërfundimtare për çdo operacion specifik për të vrarë Soleimanin, thanë zyrtarët.

Ky vendim shpjegon pse vrasja e Soleimani ishte tek opsionet që ushtria i paraqiti Trump dy javë më parë për përgjigjen ndaj një sulmi iranian në Irak, në të cilin një kontraktues amerikan u vra dhe katër anëtarë të shërbimit amerikan u plagosën, zyrtarët thanë.

“Ka pasur një numër opsionesh që i janë paraqitur presidentit me kalimin e kohës,” tha një zyrtar i lartë i administratës, duke shtuar se “disa kohë më parë” ndihmësit e presidentit vendosën vrasjen e Soleimani në listën e përgjigjeve të mundshme ndaj agresionit iranian.

Pasi Irani goditi një dron amerikan në qershor, John Bolton, këshilltari i sigurisë kombëtare në atë kohë, i kërkoi Trump që të hakmerrej duke firmosur në një operacion për të vrarë Soleimanin, thanë zyrtarët.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo gjithashtu dëshironte që Trump të autorizonte vrasjen, thanë zyrtarët.

As Shtëpia e Bardhë dhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. Bolton dhe Departamenti i Shtetit gjithashtu nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane kanë ndjekur nga afër lëvizjet e Soleimanit për vite me radhë. Kur Trump mori postin, Pompeo, i cili ishte drejtori i parë i CIA-s i Trump, i kërkoi presidentit që të konsideronte adaptimin e një qasjeje më agresive ndaj Soleimanit.

Ideja e vrasjes së Soleimani u diskutua së pari në vitin 2017, thanë zyrtarët. Dhe u bë më serioze pasi McMaster u zëvendësua në prill të vitit 2018 nga Bolton.

Bolton u largua nga Shtëpia e Bardhë në shtator, ai tha se dha dorëheqjen, ndërsa Trump tha se e pushoi atë, pas mosmarrëveshjeve për Iranin dhe çështje të tjera.

Administrata e Presidentit George W. Bush caktoi Forcën Quds një organizatë të huaj terroriste në 2007. Katër vjet më vonë, administrata Obama njoftoi sanksione të reja ndaj Soleimanit dhe tre zyrtarëve të tjerë të lartë të forcave Quds, në lidhje me një komplot për të vrarë ambasadorin saudit në Shtetet e Bashkuara.

Por, në prill, Bolton ndihmoi që Trump të konsideronte të gjithë Gardën Revolucionare Islame një organizatë të huaj terroriste.

Irani u hakmor duke e konsideruar ushtrinë amerikane një organizatë terroriste.

Aksionet nënvizuan tensionin në rritje midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit në tre vitet që kur Trump mori detyrën.

Meqenëse Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e Iranit në vitin 2018, dhe ndëshkoi ekonominë e Iranit me  sanksionet ekonomike, Irani ka sulmuar mjetet ushtarake amerikane në Irak.

Irani ka nisur më shumë se një duzinë sulme me raketa të veçanta mbi bazat që strehojnë amerikanët që nga tetori.

Sulmi më i madh ishte në 27 Dhjetor, kur Kataib Hezbollah  hodhi më shumë se 30 raketa në një bazë irakiane në Kerkuk, duke vrarë një kontraktues amerikan dhe duke plagosur katër anëtarë të shërbimit amerikan.

Pas sulmit, Shtetet e Bashkuara filluan sulmet ajrore kundër pesë lokacioneve të Kataib Hezbollahut, tre në Irak dhe dy në Siri.

Trump nënshkroi operacionin për të vrarë Soleimanin pasi anëtarët e milicisë të mbështetur nga Irani iu përgjigjën sulmeve të SHBA-së duke sulmuar kompleksin e ambasadës amerikane në Bagdad.

Irani iu përgjigj vrasjes së Soleimanit duke goditur bazat që strehonin forcat e SHBA-së në Irak, dhe pasi asnjë amerikan nuk u vra, Trump dukej se po kërkonte konfliktin e mëtejshëm ushtarak. Në vend të kësaj, ai njoftoi sanksione të reja kundër Iranit të premten.

Përkthyer dhe përshtatur nga NBC news/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Vepruam të ndalonim luftën, jo ta fillonim..."

Vrasja e gjeneralit iranian, reagon Donald Trump

Nga Gjermania e Franca, te Rusia e Kina

Si reagoi bota për vrasjen e gjeneralit iranian nga SHBA?