MENU
klinika

Sulmi bazave amerikane

Ursula von der Leyen: BE në gatishmëri…

08.01.2020 - 13:11

“Bashkimi Evropian ‘nuk do të kursejë asnjë përpjekje”, për të provuar të mbajë gjallë marrëveshjen bërthamore iraniane.” Është ky reagimi që vjen nga Komisioni Europian pas përshkallëzimit të tensionit mes Iranit dhe SHBA-së.

Në një takim të jashtëzakonshëm të Komisionerëve kushtuar Iranit, Libisë dhe Lindjes së Mesme, Ursula von der Leyen u shpreh se Bashkimi Evropian “nuk do të kursejë asnjë përpjekje” për të provuar të mbajë gjallë marrëveshjen bërthamore iraniane.

Të paktën dy baza ajrore që strehojnë trupat amerikane në Irak u goditën sot, nga 35 raketa balistike. Lajmi konfirmohet nga Departamenti i Mbrojtjes të SHBA.

Televizioni shtetëror iranian thotë se sulmi është si një hakmarrje, pasi komandanti i lartë i vendit Qasem Soleimani u vra në një sulm me dron në Bagdad, me urdhër të presidentit amerikan Donald Trump.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sulmi në bazat amerikane në Irak

Trump: Kemi trupat më të fuqishme në botë


Nga debati me Trump, te gafa me emrin e Putinit

Prapaskenat e lamtumirës së presidentit Joe Biden!

Trump i frikësohet potencialit të saj në debat

Kush është Kamala Harris?

"Nder i madh të shërbeja në këtë detyrë!"

Zgjedhjet në SHBA/ Joe Biden tërhiqet nga gara!