MENU
klinika

Ja cilat janë

Ushqime që luftojnë sëmundjen e Alzheimerit

03.01.2020 - 15:00

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e njohur që dieta juaj gjithashtu luan një rol vendimtar në zvogëlimin e rrezikut tuaj të zhvillimit të çmendurisë dhe sëmundjes së Alzheimerit. Një studim i fundit tregoi se një dietë specifike, e quajtur dieta TRURI, mund të zvogëlojë  rrezikun e këtyre sëmundjeve.

 

Pas një studimi të gjerë, ne mblodhëm elementët kryesorë ushqyes që duhet të përfshini në planin tuaj dietë për një tru të fortë .

  1. Manaferrat janë frutat numër një që duhet të konsumohen.

Manaferrat janë të pasura me flavonoide, të cilat janë shumë të dobishme për trurin tonë. Gjatë një studimi 20-vjeçar me mijëra njerëz që konsumonin fruta të ndryshme, studiuesit zbuluan se ata që hanin kryesisht manaferrat kishin nivelet më të ngadalta të rënies njohëse. Kështu që shtoni boronica, luleshtrydhe  në ushqimet tuaja; truri juaj do t’ju falënderoj më vonë.

 

  1. Hani zarzavatet tuaja, siç thoshin nënat tona.

Dhe ato kishin absolutisht të drejtë. Perimet janë të mira për shëndetin tonë në kaq shumë nivele, përfshirë shëndetin tonë të trurit, për shkak të ushqyesve si folati, flavonoidet, vitamina E dhe karotenoidet. Perimet me gjethe jeshile si spinaqi , marule dhe lakër jeshile  janë opsionet më të mira dhe janë treguar se ulin nivelin e plakjes së trurit. Pra, mos harroni të përfshini një sallatë në vaktin tuaj.

 

  1. Bëni arrat ushqimin tuaj të ri.

Në vend të ushqimeve dhe ëmbëlsirave të përpunuara, zgjidhni një grusht arra të papërpunuara ose të pjekura, të cilat janë të pasura me vitaminë E që ndihmon trurin tonë të funksionojë. Për shkak të përbërjeve të tyre, yndyrnave të shëndetshme, fibrave dhe antioksidantëve, ato ndihmojnë shëndetin tonë të përgjithshëm.

  1. Përdorni vajin e ullirit më shumë, të papërpunuar dhe në gatim.

Nëse dini disa gjëra në lidhje me dietën mesdhetare, atëherë e dini që vaji i ullirit është aleati numër një për një vakt të mirë dhe të shëndetshëm. Mjekët këshillojnë që të kufizoni çdo vajra ose gjalpë tjetër në dietën tuaj ,vetëm vajin e ullirit ekstra të virgjër, i cili vepron si mbrojtës për trurin tonë kundër çmendurisë.

 

  1. Shtoni peshk në tryezën tuaj të paktën një herë në javë.

Studimet treguan se njerëzit mbi 65 vjeç që hëngrën vazhdimisht peshk, shënuan më mirë në testet e kujtesës në krahasim me ata që hanin më pak ose aspak peshk, dhe preferojnë mish. Peshku përfshin yndyrna të shëndetshme, B-6 dhe B-12 të cilat janë të dobishme për trurin tonë. Një herë në javë të hamë peshk është e mjaftueshme.