MENU
klinika

Flet atleti Izmir Smajlaj

“E vështirë të bësh sport në Shqipëri”

27.01.2020 - 19:35

Tre vite më parë mori medalje ari në mes të Beogradit. Por Izmir Smajlaj vazhdon të ngrejë lart flamurin kuqezi, pavarësisht kushteve të vështira në Shqipëri.

Atleti i kërcimit së gjati zuri vendin e parë me 7.90 metra dhe çmimin si sportisti më i mirë i turneut të atletikës që u zhvillua në kryeqytetin e Sllovakisë, Bratislavë.

Ai është i lumtur për këtë sukses, por objektivi më i madh është pjesëmarrja në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020” dhe Kampionatin Evropian të Atletikës.

“Kemi bërë një punë të paparë me trajnerin, të cilin e falënderoj shumë, po edhe njerëzit duhet të mirëkuptojnë se ne Shqipëri është e vështirë të bësh sport.

Sidomos për garën time, që duhen shumë kushte. Qëllimi im për këtë vit është Olimpiada dhe Kampionati Europian. Për sa i përket mitingjeve është ai i Bogradit, ku kam dëshirë që të rikthej emocionet, kur kam dalë kampion Europe në atë pistë”, – u shpreh Izmir Smajlaj për RTSH Sport.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vendimi i Këshillit të Ministrave

Kriteret për shpërblimet e sportistëve elitarë