MENU
klinika

Përgjigjet gastrohepatologia

Vuaj nga ulçera në stomak. Çfarë më rekomandoni?

31.01.2020 - 11:20

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje,  po bej ca vite qe kam ulçer në stomak. Çfarë më rekomandoni?

Përgjigjet gastrohepatologia: Sëmundja ulceroze është e kurueshme dhe e shërueshme plotësisht, çka do të thotë që një i sëmurë që është diagnostikuar një herë me ulcer, nuk do të thotë që gjithë jetën do të vuajë nga ulcera. Por ky kontingjent të sëmurësh duhet të ketë kujdes në lidhje me mosabuzimin me pije alkoolike, duhan, kafe e ushqime pikante, çrrënjosje të helikobakter pilori, si një ndër shkaktarët e sëmundjes ulçeroze”.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ja çfarë duhet të bëni kur keni kriza

Cilat janë simptomat e kolitit ulcerativ?