MENU
klinika

Ja si të ndryshoni situatën

Zbuloni se çfarë fshihet pas dhimbjes së dorës

11.01.2020 - 12:04

Dhimbja e duarve bëhet e zakonshme ndërsa plakemi. Kërcitje dhe mpirje, dhimbje apo ngërce të nyjeve dhe vështirësi në kapjen e objekteve janë ankesa të shpeshta.

Por mos e bëni vetë diagnozën tuaj dhe vuani në heshtje. Është e vështirë të dallosh midis llojeve të ndryshme të dhimbjes së duarve. Disa kanë simptoma të mbivendosura”, thotë Dr. Sang-Gil Lee, kirurg në duar në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts, i lidhur me Harvardin.

Doktor Lee këshillon që të kërkoni trajtim sa më shpejt të jetë e mundur për dhimbje të vazhdueshme në duar, përpara se të përparojë aq shumë sa është e vështirë të përdorni duart edhe për punët më të thjeshta, siç është larja e dhëmbëve ose kopsitja e një këmishë.

Më poshtë janë llojet e zakonshme të dhimbjes së duarve dhe trajtimet e tyre.

Osteoartriti

 Osteoartriti është heqja e kërcit në nyje. Cdo nyje është e ndjeshme. Sidoqoftë, në gishta, zakonisht është nyja e fundit para thonjve që preket. Në gishtin e madh, zakonisht është kyçi në bazën e dorës. Simptomat përfshijnë ngurtësi dhe dhimbje që largohet me pushim. “Ajo që shkakton dhimbje është kufizimi i lëvizjes rrëshqitëse. Ai shkakton inflamacion,” shpjegon Dr. Lee. Për të diagnostikuar osteoartritin, mjeku  mund të urdhërojë një rreze x për të parë kockat.

Trajtimi përfshin injeksione steroide, ngrohje dhe terapi të ftohtë, përdorimin e një çarje për të imobilizuar nyjen, dhe kirurgji në disa raste. Dr Lee paralajmëron kundër ushtrimeve të duarve për osteoartritin, për të cilin ai thotë se mund të përkeqësojë dhimbjen. Ai thotë se ilaçet anti-inflamatore me recetë aktuale, siç është diklofenaku (Xhel Voltaren) ofrojnë vetëm një lehtësim të përkohshëm. Ai këshillon kundër përdorimit të qetësuesve.

Përdorimi afatgjatë i ilaçeve anti-inflamatore josteroide, të tilla si ibuprofen (Advil), ka qenë e lidhur me ulcerat, gjakderdhjen në stomak, problemet e veshkave, presionin e lartë të gjakut dhe rritjen e rrezikut të sulmit në zemër ose goditje në tru. Federata e Administrimit të Barnave (FDA) thotë se qetësuesit NSAIDs rrisin rrezikun për sulm në zemër dhe goditje edhe me përdorim afatshkurtër. Doza të mëdha acetaminofeni (Tylenol) mund të dëmtojnë mëlçinë. Pirja e shumë alkool gjatë marrjes së acetaminofenit gjithashtu mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë. Nëse merrni ëarfarin (Coumadin), fillimi i acetaminofenit mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes, kështu që e kontrolloni së pari me mjekun.

Sindroma e tunelit karpal ose kubit

Problemet me nervat e krahut dhe të dorës gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje. Në sindromën e tunelit karpal, nervi mesatar është i ngjeshur kur kalon nëpër një zonë të vogël në dore që njihet si tuneli karpal. Simptomat përfshijnë dhimbje ose ndjesi shpimi gjilpërash në gishtin e madh dhe gishtin e mesëm, indeksin dhe gishtin e unazës. Në sindromën e tunelit të kubit, nervi ulnar është i ngjeshur kur kalon përmes një tuneli indesh pranë bërrylit të quajtur tuneli kubital. Simptomat përfshijnë dhimbje ose mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash në gishtin e unazës ose gishtërinj të vegjël. Për të diagnostikuar këto kushte, mjeku mund të urdhërojë teste të përçueshmërisë nervore për të matur sa shpejt nervat transmetojnë sinjalet.

Trajtimi përfshin pushim, çarje, injeksione steroide dhe ushtrime për shtrirjen e tendoneve të kyçeve dhe lehtësimin e presionit mbi nervin. Nëse kjo nuk funksionon, operacioni mund të lehtësojë presionin mbi nervin, thotë Dr. Lee.

Gishti tregues

Stenozimi i tenosynovitis, shpesh i quajtur gishti i shkaktuar, ndikon në gishtin e madh ose gishtat e tjerë , veçanërisht gishtin unazor. Është shkaktuar nga një ngushtim i mbështjelljes që rrethon tendinin, dhe acarim i rrotullës që lejon gishtin të përkulet. Simptomat përfshijnë dhimbjen dhe ndjenjën se gishti po thyhetkur e përkulni ose e rregulloni. Për të diagnostikuar gishtin e shkaktuar, mjeku mund të urdhërojë një skanim MRI për të parë indet e buta. Trajtimi përfshin injeksione steroide. “Por nëse ktheheni për injeksione tre herë, do t’ju duhet operacioni për të lëshuar pllakën,” thotë Dr. Lee.

Disa këshilla të tjera

Një terapist për dorë mund të ju ndihmojë të modifikoni lëvizjet rutinore në mënyrë që të vendosni më pak presion në gishtat dhe duart. Dr Lee këshillon që të largoheni nga aktivitetet që e bëjnë më keq dhimbjen e duarve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fjalimi madhështor

Njeriu sipas Ayn Rand