MENU
klinika

Zbret nga froni Manchester City

10 klubet më të pasura të futbollit

13.02.2020 - 17:31

Nuk është më Manchester City në krye të renditjes botërore sa u përket klubeve më të pasura në futboll. PSG e spostoi nga vendi i parë dhe tani klubi francez ka potencialin më të madh ekonomik në futboll.

Sipas “Soccerex Football Finance 100″, Bayern Munich është i treti, por i largët në shifra, krahasuar me dy të parët. Tottenham dhe Real Madrid plotësojnë 5-shen më të mirë.

Manchester United, nga ana tjetër, zbriti nga “top 10” në vendin e 16-të, kryesisht për shkak të nënçmimit të vlerës së ekipit dhe rritjes së borxhit. Të dhënat marrin parasysh vlerën e lojtarëve, asetet, likuiditetin, investimin e mundshëm të pronarit dhe borxhin neto.

1.PARIS SG 5.318 milionë €

2.MANCHESTER CITY 5.197 milionë €

3.BAYERN MUNICH 3.888 milionë €

4.TOTTENHAM 3.441 milionë €

5.REAL MADRID 3.336 milionë €

6.ARSENAL 3.150 milionë €

7.CHELSEA 2.893 milionë €

8.LIVERPOOL 2.616 milionë €

9.JUVENTUS 2.195 milionë €

10.BORUSSIA DORTMUND 2.154 milionë €

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN