MENU
klinika

Ja cilat janë

4 arsyet pse nuk duhet të flini të uritur

26.02.2020 - 11:13

Të qenit i uritur ka një efekt negativ në të mësuar dhe punuar, dhe madje mund të shkaktojë depresion, thonë studiuesit. Shumë akoma mendojnë se të shkosh i uritur në shtrat është një ide e mirë sepse kjo mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Por shkenca ka provuar ndryshe dhe madje ka vërejtur më shumë efekte anësore nga uria.

Ne ishim të befasuar kur mësuam pse është e keqe që ju të shkoni të flini të uritur dhe gjetëm arsye që mund të ndryshojnë mendimin tuaj.

  1. Mund të humbni masën e muskujve

Për ata që po përpiqen të fitojnë masë muskulore, të uriturit është një zgjedhje e keqe, sipas specialistëve. Ju mund të kaloni darkën tuaj, por keni nevojë për lëndë ushqyese për të shndërruar proteinat në muskuj. Por mos e stresoni trupin tuaj, sepse gjithmonë do të keni uri gjatë mbrëmjes dhe natës.

kolana e librave

  1. Mund të shëndosheni

Po, mund të ketë efektin e kundërt. Studimet që promovojnë humbjen e peshës duke mos ngrënë para shtratit janë të diskutueshme. Me fjalë të tjera, ushqimi bëhet dy herë më tërheqës. Në këtë rast, ka më shumë të ngjarë të shëndosheni.

Deklarata se metabolizmi ynë është i ngadalshëm gjatë natës është i diskutueshëm dhe nuk ka asnjë provë për ta mbështetur atë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të hani shumë pak para shtratit. Ngrënia e 2-3 orëve para se të flini është mirë, për sa kohë që është një vakt i shëndetshëm.

  1. Mund të flini më keq

Shumica prej nesh kanë shkuar në shtrat të uritur.  Mendimi i vetëm që keni është nëse mund ta bëni deri në mëngjes. Në këtë gjendje, kërkon shumë më tepër kohë për të fjetur, kështu që nëse doni të flini mirë, thjesht mos  shkoni në shtrat i uritur, sipas specialistëve. Nëse ndjeheni të uritur, të paktën të keni një kastravec dhe pak ujë, nëse tashmë po shkoni në shtrat.

  1. Mund të humbni energjinë tuaj

Nëse nuk hani, nuk keni ndonjë “karburant” për t’ju mbajtur aktiv gjatë ditës. Ky është një rregull i vjetër. Është shumë e rëndësishme të ndjehemi mirë në mëngjes sepse duhet të shkojmë në punë dhe truri ynë duhet të jetë aktiv. Studiuesit kanë vërejtur se shumë efekte anësore të urisë mund të jenë të dëmshme, si lodhja dhe depresioni. Nëse vendosim të qëndrojmë të uritur një natë më parë dhe të zgjohemi me një humbje energjie dhe me humor të keq, kjo do të jetë e dëmshme për ju në punë.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN