MENU
klinika

Dilemat e evropianëve

A duhet të largohet Trump nga NATO?

23.02.2020 - 18:52

Sipas Politico, delegacioni amerikan në Konferencën e Sigurisë së Mynihut, homologu i sigurisë në Forumin Ekonomik Botëror Ekonomik në Davos, Zvicër, me sa duket ishte “mashtruar” nga reagimi armiqësor nga folësit evropianë, përfshirë Presidentin francez Emmanuel Macron dhe gjermanin Presidenti Frank-Walter Steinmeier.

Steinmeier madje ironizoi Shtetet e Bashkuara për “kundërshtimin e idesë së bashkësisë ndërkombëtare”.

Steinmeier e përshkroi qëndrimin e Trump në këtë mënyrë: “çdo vend duhet të kujdeset për veten e tij dhe të vendosë interesat e veta mbi të gjithë të tjerët, madje edhe në kurriz të fqinjëve dhe partnerëve.”

Zemërimi i Steinmeier është i ngjashëm me atë të një të riu që ende jeton në shtëpi edhe pasi prindërit e tij i kanë thënë të gjejë një vend pune.

Aleanca e NATO-s u krijua për të mbrojtur kombet e shkatërruara nga lufta kundër Evropës Perëndimore kundër një kërcënimi të mundshëm sovjetik, derisa ata të ecnin me këmbët e tyre përsëri ekonomikisht.

Dwight Eisenhower madje tha se nëse trupat amerikane do të mbeteshin në Evropë shumë gjatë, NATO do të kishte dështuar. Ushtria amerikane mbetet në Evropë për të garantuar sigurinë e kombeve që kanë një GDP të kombinuar më të madh se ai i Shteteve të Bashkuara. Ndërkohë, Rusia, ka një GDP të barabartë me atë të Spanjës.

Dikush mund të konkludojë nga kjo se politika e Trumpit për të ngacmuar, zemëruar dhe për të keqtrajtuar aleatët e tij të NATO-s është e duhura. Trump e kupton siç duhet problemin, por ka një zgjidhje të gabuar.

Frika më e madhe e evropianëve, duket se është se Trump përpara se të largohet nga detyra, do të tërhiqet nga aleanca e NATO-s, ashtu siç bëri me paktin e tregtisë së Partneritetit Trans-Paqësorit, marrëveshjen ndërkombëtare për ndryshimin e klimës dhe traktatin e Forcave Bërthamore të Ndërmjetme.

Problemi është se Trump ka qenë mjaft i pasjellshëm dhe i bezdisshëm për evropianët, saqë e ka bërë daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian të duket si një shëtitje në park.

Idealja do të ishte që të kishte një marrëdhënie të përzemërt me Evropën, e ndjekur nga një deklaratë amerikane se mrekullia ekonomike evropiane u ka lejuar atyre t’i rezistojnë Rusisë dhe ata duhet që më në fund të marrin përgjegjësinë kryesore për mbrojtjen e tyre.

Një ndryshim i tillë është kritik dhe mbetet për tu parë nëse mund të arrihet.

Përkthyer dhe përshtatur nga Eurasia/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Stoltenberg tregon përpjekjet e aleancës

“NATO përgatitet t’u përgjigjet sfidave të reja”

Kundërshtari i Trump nis "betejën"

“Ky është fillimi i fundit të Donald Trump!”