MENU
klinika

"Po luan me stabilitetin..."

Amerika po e përgatit Evropën për luftë?!

23.02.2020 - 16:59

Siç e dini, stërvitjet e NATO-s, Defender-Europe 20 së shpejti do të fillojnë. Afro 40 mijë trupa do të marrin pjesë në stërvitje.

Stërvitja do të mbahet në 10 vende evropiane, përfshirë Letoninë, Lituaninë, Estoninë, Poloninë dhe Gjermaninë.

Këto manovra do të jenë transferimi më i madh i trupave direkt nga Shtetet e Bashkuara në kontinentin Evropian në më shumë se 25 vjet. Për herë të parë, 37,000 ushtarë dhe 35,000 automjete ushtarake do të transportohen në lindje përmes Gjermanisë.

Siç mund ta shohim, SHBA dhe NATO planifikojnë të tregojnë kudo fuqinë e tyre, duke transferuar një numër të madh të ushtarëve dhe pajisjeve ushtarake në kufijtë e Rusisë.

Megjithë krizën e thellë në marrëdhëniet SHBA-Rusi dhe kërcënimin e konfliktit ushtarak midis dy vendeve bërthamore, një sjellje e tillë e Uashingtonit nuk është diçka e re. SHBA e pranon hapur që diplomacia dhe bisedimet nuk janë për ta.

Është e jashtëzakonshme, që një lloj i tillë i diplomacisë amerikane, si dhe Defender-Europe 20, fillojnë të trembin edhe aleatët e NATO-s. Politikanët gjermanë shqetësohen për mbështetjen e autoriteteve të trupave amerikane që transferohen në Lindje dhe dërgojnë kontigjent për stërvitje ushtarake në shtetet e Balltikut dhe Poloninë, në vend që të ndërmarrin hapa për të ulur tensionet.

“Fakti që NATO-ja luan me stabilitetin ushtarak të Evropës pikërisht në ditët e afrimit të 75-vjetorit të fitores ndaj fashizmit nazist është një fyerje për popullatën ruse dhe shumë njerëz në vendet e tjera. Paraardhësit e tyre bënë sakrificën më të madhe dhe bënë përpjekjet më të mëdha për të çliruar Evropën nga fashizmi gjatë Luftës së Dytë Botërore ”, thonë ata.

Në të vërtetë, vendet evropiane mbështesin Shtetet e Bashkuara dhe bëhen kukullat e Uashingtonit në rivalitetin e tyre me Moskën në vend që të ndërmarrin hapat e tyre drejt mirëkuptimit, dialogut, lehtësimit të tensioneve dhe krijimin e një sistemi kolektiv të sigurisë në Evropë.

kolana e librave

Është e qartë që e gjitha kjo vë në pikëpyetje të ardhmen e marrëveshjeve të mbetura të kufizimit dhe kontrollit të armëve në Evropë. Është e qartë se të gjithë pjesëmarrësit e veprimeve të tilla agresive bëhen objektiva të mundshëm të raketave ruse në të ardhmen.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov vuri në dukje se Rusia nuk do t’i linte këto manovra pa përgjigje. “Sigurisht, ne do t’i përgjigjemi. Ne nuk mund të injorojmë proceset që shqetësojnë shumë. Por ne do të reagojmë në atë mënyrë që të mos krijojë rreziqe të panevojshme “, tha Lavrov.

Siç mund ta shihni, duket se SHBA po përpiqet të provokojë një konflikt ushtarak në Evropë.

Fatkeqësisht, situata në sferën e sigurisë ndërkombëtare po përkeqësohet. Rreziku i një lufte në shkallë të gjerë po rritet. Sidoqoftë, jo të gjithë i kuptojnë pasojat.

Durimi i Rusisë ishte i mjaftueshëm për politikanët gjermanë. Le të shpresojmë se ky durim do të jetë i mjaftueshëm për të gjitha vendet.

Lukas Ramonas, The Baltic Word

Përkthyer dhe përshtatur nga The Baltic Word/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensione të brendshme, rreziqe të jashtme

70 vjet NATO! A ka arsye për të festuar?