MENU
klinika

Historia e Julit

“Buzët dhe gishtat filluan të më mpiheshin…”

21.02.2020 - 16:45

Buzët dhe gishtat filluan të më mpiheshin. Burri më këshilloi  që të bëja një takim tek mjeku atë ditë, por unë nuk e dëgjova. Gjendja ime u përkeqësua gjatë gjithë ditës dhe përfundova e shtruar në spital.

Mjekët  me të vërtetë nuk e dinin se çfarë ishte e gabuar, por për fatintim  të mirë , djali im ishte një mjek dhe ishte, kundër të gjitha atyre që më thanë ata , në gjendje të më diagnostikonte . Unë kisha Sindromën Guillain-Barre (GBS), “tha Juli. Djali më diagnostikoi verën e kaluar kur na vizitoi .

Sindroma Guillain-Barré është një çrregullim i rrallë në të cilin sistemi imunitar i trupit sulmon nervat. Dobësia dhe ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitete janë zakonisht simptomat e para.
Këto ndjesi mund të përhapen shpejt, duke paralizuar përfundimisht tërë trupin . Në formën e saj më të rëndë sindromi Guillain-Barré është një urgjencë mjekësore. Shumica e njerëzve me gjendje duhet të shtrohen në spital për të marrë trajtim. Shkaku i saktë i sindromës Guillain-Barré është i panjohur. Por shpesh paraprihet nga një sëmundje infektive siç është një infeksion i frymëmarrjes ose gripi i stomakut.

“Kam kaluar 9 muaj në spital. Ata nuk kishin asnjë trajtim në atë kohë ” Tani, shumë vjet më vonë, Juli është pacientja më e vjetër e njohur që mbijeton me GBS. “Mbaj mend që terapia fizike dhe profesionale ishte shumë krijuese. Dhe mbaj mend që lexova për shumë fondacione në internet derisa gjeta një që mund të shkoja . Mendova se ishte një lloj grupi mbështetës prandaj kontaktova me ta. E kuptova shpejt, ishte shumë, shumë më tepër.

”Një djal i ri  më vizitoi në spital. “Ai ishte në shkollë të mesme dhe kishte GBS.” Juli u cudit kur pa se dhe të tjerët vuajnë pa asnjë mënyrë të vërtetë për të ditur se çfarë mund të sjellë e ardhmja. Ajo u nxit nga sa e rëndësishme u bë kjo vizitë për të. Megjithëse shëndeti i Juli  po përmirësohej dita ditës, por nuk po përparonte me shpejtësi për të marrë pjesë në dasmën e vajzës së saj. “Kështu që ata vendosën të më sillnin dasmën aty ku isha unë!

kolana e librave

Ata u martuan në dhomë që organizuan në spital. ” Megjithëse Juli  kishte diagnozën e saktë dhe dashurinë dhe mbështetjen e familjes, empatia e saj për ata në të njëjtën gjendje «shtrirë në një shtrat duke u ndjerë sikur askush nuk kujdeset», u rrit dhe u rrit. Ajo donte të ndihmonte. “Unë u bashkova me fonadcionin  dhe misionin e tyre. ”Por nuk mbaroi këtu. Juli  do të bëhej një nga zërat më me ndikim në komunitet, si dhe do të ishte e para zyrtare “vizitore e pacientëve në spital  me GBS”, dhe një anëtare e bordit të drejtorëve të GBS.

“Është një udhëtim i thellë shpirtëror , duhet të keni shuar jetën tuaj. Në një farë mënyre, ajo që filloi si një paaftësi për mua, më ka sjellë shumë miq dhe kënaqësi të madhe. “

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sindromi Tuneli Carpal apo dicka tjetër?

A është artriti shkaku i dhimbjes së duarëve?

Kardiologu thotë që është një mrekulli

“Sot jetoj vetëm falë instiktit tim!”