MENU
klinika

COVIZ-19 "paralizon" qytetet

CNBC/ Zbrazen marketet në Itali

24.02.2020 - 10:27

Aksionet italiane u zhytën në tregtinë e hershme mëngjesin e kësaj të hëne, pasi ekonomia e tretë më e madhe e zonës së euros u kap me shpërthimin e koronavirusit më të madh jashtë Azisë. Tregjet evropiane u zvogëluan më pak në marrëveshjet e hershme me tregtimin e indeksit FTSE MIB 990 pikë në 23,808, ose 4% më të ulët. Aksionet e bankave italiane ranë ndjeshëm ndërsa stoku i klubit të futbollit Juventus u ndal pak kohë pas rënies së 11%.

Ekzistojnë shqetësim për përhapjen e virusit në veri të Italisë; vendi tani ka 152 raste të konfirmuara dhe katër vdekje për shkak të virusit që prej mëngjesit të së hënës, me një goditje të fortë në rastet gjatë fundjavës. Qeveria ka vendosur rreth një duzinë qytete në veri nën karantinë me rajonet e pasura të Lombardisë dhe Veneto, ku ndodhen përkatësisht qytetet e Milano dhe Venecia, fokusi i rritjes së rasteve të koronavirusit. Rajonet përbëjnë rreth 30% të prodhimit ekonomik të Italisë, ndërsa shumica e qyteteve të karantinuara janë vetëm në jug të qendrës financiare të Milanos.

Shkollat, muzetë, universitetet dhe kinematë janë mbyllur ndërsa ngjarje të tjera publike, përfshirë ndeshjet e futbollit në Serie A, janë anuluar. Shtëpia e operës në Milano, La Scala, anuloi shfaqjet dhe ndërsa shfaqja e modës Giorgio Armani vazhdoi si pjesë e Javës së Modës në Milano, asnjë blerës apo media nuk ishte e pranishme. Karnavali me famë botërore në Venecia, i cili tërheq mijëra vizitorë çdo vit, do të përfundonte të martën por u shkurtua të Dielën pasi qeveria futi “masa urgjente” për të përmirësuar virusin, duke përfshirë kufizimin e hyrjes brenda dhe jashtë zonave të prekura. Raportohet se po preken rreth 50,000 banorë.

Virusi do të jetë një goditje tjetër për ekonominë tashmë të dobët të Italisë e cila pritet të rritet vetëm 0.5% në vitin 2020, sipas parashikimeve të Bankës së Italisë të bëra në dhjetor. Më parë në shkurt, dhe para se virusi të godiste vendin, banka paralajmëroi që koronavirusi mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë italiane. Austria thuhet se po konsideron kontrollet kufitare me Italinë, pasi tashmë kanë pezulluar shërbimet e trenave përtej kufirit. Të Dielën në mbrëmje, Austria refuzoi hyrjen në një tren që vinte nga Italia pasi Hekurudhat Shtetërore Italiane njoftuan operatorin austriak të trenit OBB se kishte dy persona me simptoma të etheve në bord, njoftoi Sky News. Megjithatë, pezullimi i shërbimeve të trenave u hoq më vonë.

Ndërkohë, shqetësimet për virusin dhe masat karantinë kanë nxitur blerjen e panikut me përdoruesit e Twitter duke treguar supermarkete të ndryshme në veri me rafte bosh. Gazeta italiane Corriere della Sera raportoi të hënën se dorezat e lateksit, xhel për dezinfektues dore dhe produkte zbardhues ishin të pakta në sasi pasi banorët kërkonin të mbroheshin. Autoritetet e Italisë janë përpjekur të kontrollojnë përhapjen e virusit, por kreu i Agjencisë së Mbrojtjes Civile të vendit, Angelo Borrelli, pranoi të Dielën se ende po përpiqej të gjente “zero pacientin”, transportuesin e parë të virusit në vend. “Ende nuk mund ta identifikojmë zero pacientin, kështu që është e vështirë të parashikosh raste të reja të mundshme,” tha Borrelli në një konferencë për shtyp. Organizata Botërore e Shëndetit po dërgon një mision të veçantë në Itali të martën në përpjekje për të gjetur më shumë detaje mbi burimin e infeksioneve.

Christian Lindmeier, zëdhënësi i OBSH-së, i tha CNBC të hënën se organizata ishte e shqetësuar për xhepat e shpërthimit të viruseve siç shihet në disa vende, si Italia, Irani dhe Koreja e Jugut. “Ajo që ne kemi paralajmëruar, ose paralajmëruar kundër, dhe ajo për të cilën ne jemi shqetësuar, është pikërisht ajo që ne shohim tani, që disa vende në të gjithë botën shohin xhepat e këtij virusi që shfaqen dhe jeta e përditshme po prishet … nga diçka që ne ende nuk e dimë se çfarë është, dhe kjo është e frikshme, ” tha për CNBC” Squawk Box Europe “. Paolo Gentiloni, komisioneri evropian për ekonominë dhe një ish-kryeministër i Italisë, i tha CNBC të dielën se “nuk ka asnjë arsye për panik.” “Ekziston një arsye për të pasur besim tek institucionet dhe autoritetet italiane. Ata e dinë situatën. Ata janë duke marrë masat e duhura. Pra, Bashkimi Evropian është plotësisht i sigurt në atë që po bëjnë italianët. Por po e përsëris, nuk ka asnjë arsye për panik”.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës


“Peshën kryesore e zënë vizitorët nga Evropa Jugore”

INSTAT: Në 5 muaj u regjistruan mbi 3 milionë turistë evropianë

Dikur mjet kryesor transport, sot “e braktisur”

Rilindja e hekurudhave shqiptare, trenat funksionalë në 2025

Arrijnë mbi 200 euro për një drejtim

“Fluturojnë” çmimet e biletave të avionëve

Ka projekte edhe në Serbi dhe Bjellorusi

Sheiku arab Alabbar rrit çmimet e ndërtimit në Durrës