MENU
klinika

Zbulojini

Disa këshilla që të humbni peshë pa u stresuar

17.02.2020 - 13:25

Pjesëmarrësit e një studimi që ndoqën një dietë humbën mesatarisht 3.1 kg pas 12 javësh. Ajo që është më e rëndësishmja është që ata ulën rrezikun e tyre për diabet dhe sëmundje të zemrës.

Të gjithë duhet të ndjekim një rutinë të ngrënies dhe t’i përmbahemi zakoneve të shëndetshme, pa pasur nevojë të kufizohemi në një lloj specifik të ushqimit.

Ne kemi bashkuar një listë të këshillave që mund t’ju ndihmojnë të menaxhoni peshën tuaj pa e stresuar veten. Ja çfarë mund të bëni për të transformuar trupin tuaj!

  1. Pini 9 gota ujë në ditë

Para së gjithash, duhet të pini një gotë ujë 30 minuta para ngrënies. Një pjesë e hulumtimit që është kryer tregoi se kjo rrit humbjen e peshës me 44% gjatë 3 muajve.

Së dyti, rekomandohet të pini 12-13 gota ujë të pastër për burrat dhe 9 gota për gratë në ditë. Ky zakon ju mban të hidratuar dhe ju ndihmon të heqni qafe toksinat që janë armiqtë tanë kur përpiqeni të humbni peshë. Për më tepër, kjo ju bën të ndjeheni më pak të uritur.

  1. Mos kini frikë nga avokadot

Fasulet e zeza, avokadot, brokoli, mollët dhe karrotat të gjitha kanë një përbërës të veçantë që quhet fibër i tretshëm. Nuk është vetëm mirë për të qëndruar në formë, por edhe për shëndetin tuaj në përgjithësi. Zvogëlon rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës.

Një studim zbuloi se për çdo rritje në 10 gramë të kësaj fibre, yndyra e trupit tuaj zvogëlohet me 3.7%. Rekomandohet të hani 25-38 gram në ditë.

kolana e librave

  1. Uluni larg ushqimit të shfaqur në restorante

Duket e thjeshtë, por shumë prej nesh ndoshta nuk e praktikojnë këtë. Nëse do të uleni përpara një torte të këndshme për një kohë të gjatë, dëshira juaj për ta pasur atë do të rritet.

Është më mirë të ulesh në një restorant ose një kafene, në mënyrë që të mos shikosh nga rreshtat e pafund të artikujve të shijshëm ushqimor.

  1. Merrni mjaftueshëm vitaminë D

Drita e diellit ka një efekt pozitiv në humbjen e peshës. Kjo ndodh për shkak të vitaminës D. Një studim tregoi se, pas ndjekjes së 4,659 grave për 4 vjet, nivelet më të larta të kësaj vitamine lidhen me më pak shtim në peshë.

Në rast se nuk merrni rrezet e diellit, ju mund të filloni të përdorni suplemente. Përndryshe të ulesh jashtë për 10-15 minuta çdo mëngjes mund të jetë shumë efektive.

  1. Hani çdo vakt ushqime të shumëllojshme

Ne priremi të humbasim interesin për një aromë specifike, kjo është arsyeja pse, pasi të hamë një vakt të madh, kemi akoma një vend për ëmbëlsirë.

Për të shpëtuar nga të ngrënit tepër, është më mirë të keni pjata të vogla të ushqimeve të ndryshme për një vakt , kështu që të mund të shijoni shije të ndryshme. Një shembull i mirë mund të jetë një mëngjes turk, me shumë pjata të vogla dhe një larmi ushqimesh.