MENU
klinika

Ja cilat janë

Disa mjete shtëpiake për të trajtuar plagët në trup

24.02.2020 - 11:20

Askush nuk dëshiron të nxitojë te mjeku pasi të marrë një plagë në trupin e tyre. Por nëse kjo ndodh, duhet ta trajtoni në mënyrë që të shmangni çdo infeksion dhe të lehtësoni dhimbjen. Për fat të mirë, nuk do të duhet të dini ndonjë teknikë të përparuar ose të keni pajisje të caktuara mjekësore për të ofruar ndihmën e parë.

Ekzistojnë gjëra në shtëpinë tuaj që mund të ofrojnë ndihmë të menjëhershme dhe të jenë një trajtim efektiv.

Ne kemi mbledhur ilaçet më të mira, të cilat mund t’ju ndihmojnë të kuroni dëmtimet tuaja dhe të shpëtoni shpejt nga dhimbja me produktet e përditshme.

  1. Aloe vera për prerje

Pse ndihmon: Falë vetive të tij anti-inflamatore, aloe vera është perfekte për qetësimin e plagëve të hapura. Mund të ndihmojë gjithashtu në qetësimin e një djegieje të keqe nga dielli.

Si funksionon: Nëse keni një bimë aloe vera në shtëpi, thjesht mund të prisni gjethen e saj, të hiqni anët dhe të shtrydhni lëngun e saj. Është krejtësisht e sigurt të aplikoni lëng të freskët aloe në një plagë të hapur. Ose mund të blini xhel aloe vera në internet ose në një farmaci.

  1. Përdorni tretësirë ​​të kripur për të shpëlarë plagën

Pse ndihmon: Gjëja e parë që duhet të bëni pasi të jeni prerë është ta lani atë plotësisht. Zgjidhja e kripës, nga ana tjetër, është krejtësisht e sigurt dhe konsiderohet të jetë metoda më e mirë.

Si funksionon: Kombinoni një lugë çaji kripë në ujë të valuar, lëreni që të ftohet, dhe më pas butësisht aplikojeni në plagë me garzë sterile.

  1. Mjaltë për plagë të hapura

Pse ndihmon: Mjalti është shumë efektiv në vrasjen e baktereve dhe ndihmon plagët të shërohen më shpejt. Është vërtetuar se mjalti stimulon sistemin imunitar, i cili shpejton shërimin, dhe kontrollon inflamacionin e lëkurës.

kolana e librave

Si funksionon: Aplikoni një shtresë të hollë mjalti në prerje dhe mbulojeni me një fashë të pastër.

  1. Akull për djegie

Pse ndihmon: Akulli është zgjidhja më e mirë nëse keni djegur gjuhën tuaj ose ndonjë pjesë tjetër të trupit. Ndihmon menjëherë për të ndaluar procesin e ënjtjes dhe siguron lehtësimin e dhimbjes.

Si funksionon: Nëse duhet të mjekoni shpejt një djegie, mund të aplikoni një kub akulli në gjuhën tuaj ose në zonën e prekur dhe ta mbani për disa minuta.

  1. Pako akulli për ënjtje (por ki kujdes!)

Pse ndihmon: Ndërsa kubet e akullit ose një kompresë e ftohtë mund të ndihmojnë në djegie, paketat e akullit janë menduar për ënjtje ose mavijosje. Një pako akulli relakson muskujt dhe ndalon gjakderdhjen brenda indeve (kjo është mënyra se si marrim mavijosje) duke ulur edhe dhimbjen.

Si funksionon: Ju nuk mund të aplikoni një pako akulli direkt në lëkurën tuaj. Plastika nuk është e mjaftueshme për të mbrojtur lëkurën tuaj, kështu që këshillohet të vendosni një leckë ose një peshqir midis zonës së prekur dhe paketës së akullit përpara se ta aplikoni. Mos e lini më gjatë se 30 minuta.

  1. Uthull molle për të ndaluar përhapjen e baktereve

Pse ndihmon: Uthulla e mollës është një tjetër mundësi e shkëlqyer për të eleminuar infeksionin, veçanërisht nëse keni shumë prerje. Një studim madje vërtetoi se mund të vrasë E. coli.

Si funksionon: Para se të aplikoni uthull molle në lëkurën tuaj, duhet ta holloni me ujë. Më pas mund të aplikoni lëngun me garzë sterile në zonën e prekur për 30 minuta. Një tjetër mundësi është të bëni një banjë të ngrohtë dhe të shtoni një filxhan uthull molle. Mund të jetë shumë e dobishme në rast se keni shumë prerje dhe dëshironi t’i kuroni të gjitha në të njëjtën kohë.