MENU
klinika

Ja cilat janë

Disa shenja që tregojnë se duhet të ndaloni pirjen e qumështit

13.02.2020 - 12:16

Nga kockat e thyera deri tek lodhja, bulmeti mund të jetë arsyeja kryesore për disa nga problemet tuaja shëndetësore.

Dhe ndoshta nuk keni menduar të fajësoni qumështin. Kështu që, herën tjetër kur përgatitni listën tuaj të blerjeve, mund të dëshironi ta merrni parasysh këtë.

Ne kemi renditur simptomat që ju të rishikoni marrëdhënien tuaj me qumështin.

  1. Ndiheni të lodhur shumicën e kohës

Qumështi përmban molekula të opiumit, gjë që ju bën të ndiheni në gjumë. Por, duke folur shkencërisht, kjo nuk do të thotë se do t’ju bëjë të flini mirë. Meqenëse është i vështirë të tretet, qumështi prish ciklin tuaj të gjumit. Për të fjetur më mirë, mund të provoni të hani fruta dhe perime të pasura me triptofan si brokoli, patatet e ëmbla, bananet ose mollët.

  1. Keni puçrra

Disa studime tregojnë se qumështi i skremuar rrit ashpërsinë e puçrrave tek adoleshentët dhe të rriturit e rinj. Sipas hulumtimeve të tjera, bulmeti gjithashtu mund të fajësohet. Duke pasur një ndikim në hormonet si insulina, qumështi me pak yndyrë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e lëkurës tuaj.

  1. Tretja juaj nuk është e qetë

Një studim sugjeron që 65-70% e popullsisë botërore vuan nga intoleranca e laktozës. Edhe nëse qumështi i njeriut ka një sasi më të lartë të laktozës, qumështi i lopës është më i vështirë të tretet për ne. Ankesat si fryrja, vjellja dhe diarreja në mënyrë të rregullt mund të ju tregojnë që të hiqni pirjen e qumështit.

  1. Ju keni dhembje që duket se nuk vijnë nga askund

Meqenëse qumështi është shumë acid, ai shkakton inflamacion, i cili dëmton nyjet dhe muskujt tuaj, sipas këtij studimi. Nëse jeni duke bërë ushtrime dhe keni vështirësi të rikuperoni nga muskujt e lënduar, provoni të zvogëloni konsumin e qumështit.

  1. Keni alergji dhe gjendje të tjera të lëkurës

Për shkak të simptomave të ngjashme si kapsllëk, diarre dhe dhimbje barku, një alergji nga qumështi mund të ngatërrohet me intolerancën e laktozës. Ndërsa 5% e fëmijëve kanë një alergji ndaj qumështit, ai gjithashtu mund të zhvillohet më vonë gjatë moshës madhore. Ekzema gjithashtu mund të ndizet për shkak të qumështit. Provoni të hiqni qumështin nga dieta juaj dhe të shihni nëse gjendja juaj përmirësohet.

  1. Ju keni kolesterol të lartë

Kolesteroli në qarkullimin e gjakut vjen direkt nga dieta juaj. 100 g qumësht i rregullt i lopës përmban 10 g kolesterol, sipas USDA, gjë që e bën të rrezikshme të hahet në sasi të mëdha në baza ditore.

  1. Kockat tuaja thyen lehtë

Kalciumi është thelbësor për zhvillimin e kockave dhe shëndetin e tyre, veçanërisht gjatë fëmijërisë. Sidoqoftë, të gjitha produktet e qumështit  janë acid, gjë që zvogëlon marrjen e kalciumit. Një studim sugjeron që gratë që pinë 3 ose më shumë gota qumësht në ditë kanë rrezik më të madh të frakturave.