MENU
klinika

Kërkon zgjidhje për Sirinë

Erdogan bën bashkë Merkelin, Macronin e Putinin!

24.02.2020 - 18:59

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të shtunën tha se ai do të zhvillojë një samit me udhëheqësit e Rusisë, Francës dhe Gjermanisë, në 5 Mars për të diskutuar mbi dhunën e përshkallëzuar në enklavën e fundit rebele të Sirisë të Idlib.

Njoftimi vjen një ditë pasi Franca dhe Gjermania, bënë thirrje për një samit me katër palë që përfshin udhëheqësit turq dhe rus.

Udhëheqësit e Gjermanisë dhe Francës, thirrën Presidentin rus Vladimir Putin të enjten (20 shkurt) për të shprehur shqetësimin e tyre për situatën humanitare në rajonin e Idlib të Sirisë, duke shprehur gatishmërinë e tyre për një përpjekje për të shuar konfliktin.

“Ne do të bashkohemi në 5 Mars dhe do t’i diskutojmë këto çështje,” tha Erdogan në një fjalim televiziv para mbështetësve të partisë së tij në provincën perëndimore të Izmirit, pas një telefonate me Presidentin rus Vladimir Putin dhe një telekonference me Presidentin Francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane Angela Merkel të Premten.

Erdogan nuk tha se ku do të zhvillohej samiti, por duke folur para gazetarëve pas lutjeve të së premtes, ai konfirmoi që Macron dhe Merkel propozuan një samit dhe se Putini nuk ishte përgjigjur akoma.

Macron dhe Merkel të Premten “shprehën gatishmërinë e tyre për t’u takuar me Presidentin Putin dhe Presidentin turk Erdogan për të gjetur një zgjidhje politike të krizës,” tha zyra e kancelares gjermane.

Rusia të mërkurën kundërshtoi që Këshilli i Sigurimit i KB të miratojë një deklaratë që do të kërkonte armëpushim në Idlib, thanë diplomatët, pas një takimi të tensionuar me dyer të mbyllura.

Turqia ka kërcënuar një operacion “të menjëhershëm” në Idlib pasi trupat e saj janë sulmuar nga forcat e regjimit dhe i dhanë Damaskut kohë deri në fund të këtij muaji.

Një aleat kryesor i Presidentit Bashar al-Asad, Rusia ka akuzuar Ankaranë për dështimin për të vepruar kundër “grupeve terroriste në Idlib”, të cilat Turqia i mohon.

Ankaraja ka paralajmëruar një katastrofë humanitare dhe ka frikë nga një fluks i refugjatëve nga Idlib pasi tashmë është shtëpia e 3.6 milion sirianëve.

“Asgjë nuk mund të jetë justifikim për të dëbuar miliona sirianë të pafajshëm nga shtëpitë e tyre,” tha ai.

“Ne kemi luftuar me vendosmëri kundër grupeve terroriste në rajon. Rusia nuk duhet të lejojë që regjimi t’i bëjë grupet terroriste një justifikim për spastrimin etnik. “

Erdoğan i kërkoi Putinit në një telefonatë të Premten të frenonte ofensivën e regjimit dhe tha se zgjidhja ishte të kthehej në marrëveshjen e Soçit të vitit 2018 që synon të shmangë një sulm të regjimit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”