MENU
klinika

Kërkesat e tyre

Fier/ Naftëtarët protestojnë përpara prefekturës

03.02.2020 - 11:16

Me pankarta në duar, punonjësit e rafinerisë së naftës kanë dalë sërish në një protestë përpara prefekturës. Ata kërkojnë marrjen e pagave dhe duan fillimin e punës sa më shpejt. Ata kërkojnë gjithashtu marrjen e përgjegjisë nga qeveritarët nëse ndodh dicka në këtë uzinë.

Sipas tyre prefekti i qarkut Fier do të ketë një takim me ministren Balluku për të marre një zgjidhje. Potestuesit i bënë thirrje të gjithë punetorëve të bashkohen në protestë për të drejtat e tyre. Kushtet e vështira i kanë detyruar punonjësit të marrim bukën me liste dhe fëmijët i kanë hequr nga shkolla. Gjatë protestës i bënë thirrje kryeparlamentarit Ruçi të vijë në Fier.

Punonjësit : “I bëjmë thirrje kryetarit të parlamentit të vijë në Fier sepse në vitin 2021 do kërkojë vota në këtë qytet. Votat i ka marrë nga viti 1992 e deri me sot te gjitha votat, ti vijë turp.” Ata paralajmëruan se nëse nuk arrihet në një zgjidhje do të përshkallëzojnë protestët deri në grevë urie.

Me shpejtësi ‘skëterrë’ deri në 230 km/orë

Gjobiten 2125 shoferë brenda 48 orëve!

Policia në ndjekje të personave të tjerë të përfshirë

Atentati ‘i dështuar’ në Berat, arrestohet një tjetër anëtar

"Do të jem përkrah PD-së..."

Dorëhiqet kryetari i Rithemelimit në Berat

"Do të kryhej nga një grup kriminal"

Parandalohet atentati në Berat, Policia jep detaje