MENU
klinika

Disa këshilla

Fryrja e barkut mund të fshehë diçka më serioze

13.02.2020 - 13:25

10% deri 30% e popullsisë vuan nga fryrja.

Menstruacioni, kapsllëku dhe alergjitë ushqimore janë shkaqet më të zakonshme të tij dhe zakonisht janë të përkohshme. Sidoqoftë, nëse bëhet kronike, atëherë mund të jetë një shenjë e diçkaje më të dobët.

Ky artikull do të dëshironte të tërhiqte vëmendjen tuaj për 6 probleme shqetësuese që mund t’ju bëjnë të ndjeheni të fryrë. Nëse fryrja bëhet kronike, ju këshillojmë të shihni një mjek.

  1. Infeksioni i traktit urinar

Një infeksion i traktit urinar (UTI) mund t’ju ​​bëjë  të nxitoni shpesh në banjë. Ndonjëherë madje mund të bëjë që personi të ndjehet sikur duhet të përdorë përsëri banjën menjëherë pasi ta ketë bërë. Personi, mund të ndjejë presion në bark, dhimbje ose fryrje. Ju gjithashtu mund të përjetoni ethe, të dridhura, të përzier dhe të vjella.

Fryrja gjithashtu mund të shkaktohet nga infeksione të rënda të veshkave.

  1. Sëmundja e mëlçisë

Sëmundja e mëlçisë, e cila mund të shkaktohet nga përdorimi i alkoolit, hepatiti C ose kanceri, mund të shkaktojë fryrje. Nëse fryrja është shkaktuar për shkak të një problemi në mëlçi, atëherë ju gjithashtu mund të ndjeheni të lodhur. Nëse ky është rasti, duhet të kontaktoni menjëherë me një mjek.

  1. Sëmundja inflamatore e zorrëve

Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) është një gjendje inflamatore që prek kryesisht zorrën e trashë dhe zorrën e vogël. Kjo mund të shkaktojë diarre, dhimbje barku dhe madje edhe fryrje.

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit me sëmundjen e Crohn kanë më shumë gjasa të jenë intolerantë ndaj laktozës. Intoleranca e laktozës mund të shkaktojë gazra, të cilat më pas mund të çojnë në fryrje.

  1. Divertikuliti

Divertikuliti është inflamacioni i qeskave të vogla të quajtura divertikula që zhvillohen përgjatë mureve të zorrëve. Simptomat përfshijnë një shfaqje të papritur të dhimbjes së poshtme të barkut. Në Azi, dhimbja është zakonisht në anën e djathtë ndërsa në Amerikën e Veriut dhe Evropë, është në anën e poshtme të majtë.

Simptoma të tjera mund të përfshijnë nauze, diarre, kapsllëk dhe fryrje.

  1. Kanceri

Ekzistojnë disa organe të vendosura në zonën e barkut si pankreasi, stomaku, zorra e trashë, mitra dhe vezorja. Nëse kanceri zhvillohet në njërin prej këtyre organeve, mund të çojë në një fryrje të pashpjegueshme. Prandaj, nëse vëreni një fryrje të vazhdueshme dhe një rritje të papritur të madhësisë së barkut tuaj, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit.

  1. Shëndeti mendor

Kur një person është nën stres kronik, hormonet si kortizoli mund të marrin përparësi. Në këtë lloj situate, hormonet e tretjes nuk prodhohen shumë, të cilat mund të çojnë në dispepsi dhe të bëjnë që personi të ndjehet i fryrë.

 

Kini kujdes, këto janë këshillat që duhen zbatuar

Si ndikon i nxehti tek diabetikët?

Lufton astmën, kollën, reumatizmën dhe sëmundjet e zemrës

Kura e thjeshtë që jep rezultate befasuese!

Zbuloni problemet shëndetësore!

Flini më shumë se 10 orë në ditë?