MENU
klinika

Izolimi i virusit

“Goditet” koronavirusi, gati vaksina

03.02.2020 - 12:53

“Kemi “goditur” koronavirusin duke pasur shumë fat”. Kështu deklaroi studiuesja italiane, Concetta Castilletti, e cila së bashku me ekipin e saj dhe disa studiues francezë izoluan koronavirusin, duke hapur rrugën për një vaksinë.

Kam provuar urgjencën e madhe të viruseve si SARS, Ebola, gripit i derrit dhe së bashku me kolegët e mi kemi qenë shpesh në Afrikë. Është një punë që më pëlqen shumë dhe nuk mund të bëj asgjë tjetër. Kemi një laborator të avancuar, të angazhuar 24 orë në ditë për këto lloje urgjencash”, deklaroi ajo.

“Familja ime është mësuar me këtë lloj urgjence në shtëpi, sepse nuk mbaj mend një jetë ndryshe nga kjo.
Gjithmonë ka qenë kështu”, deklaroi Castilleti.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN