MENU
klinika

Ja çfarë kërkon Macron...

“Hegjemonia kineze nuk përshtatet me krenarinë ruse”

15.02.2020 - 22:52

Evropa duhet të përpiqet për marrëdhënie më të mira me Rusinë tha presidenti francez Emmanuel Macron të shtunën, duke shtuar se ai nuk po propozon heqjen e sanksioneve, dhe se nuk kanë ndryshuar asgjë në lidhje me sjelljen e Rusisë.

Marrëdhëniet midis vendeve të Bashkimit Evropian dhe Moskës janë tensionuar që kur Rusia aneksoi Krime nga Ukraina në 2014 dhe luftimet shpërthyen midis Kievit dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës. SHBA dhe Bashkimi Evropian goditën sanksionet ndaj Rusisë për veprimet e saj në Ukrainë.

Kompanitë franceze që janë marrë me tregti me Rusinë kanë bërë presion ndaj Macron për të ndihmuar në rregullimin e marrëdhënieve të BE-së me Moskën dhe për të lehtësuar sanksionet ekonomike.

Gjatë një vizite në Poloni këtë muaj, Macron tha se ishte “një gabim i madh të distancohemi nga një pjesë e Evropës për të cilën nuk ndihemi mirë”.

kolana e librave

Të shtunën, ai tha se rezultati i viteve të fundit është “një sistem krejtësisht joefikas”.

Macron tha se ai pret që Rusia do të vazhdojë të luajë një rol destabilizues në çështje të tilla si fushatat zgjedhore të vendeve të tjera, direkt ose indirekt. “Unë nuk besoj në mrekulli – Unë besoj në politikë, në faktin se vullneti njerëzor mund t’i ndryshojë gjërat,” tha ai.

Sidoqoftë, Macron argumentoi se ndërtimi ushtarak i Rusisë është financiarisht i paqëndrueshëm. Ai gjithashtu thotë se një aleancë me Kinën nuk do të ishte “e qëndrueshme”, pjesërisht sepse “hegjemonia kineze nuk është e pajtueshme me ndjenjën e krenarisë ruse”. Kjo, shtoi ai, tregon nevojën për një “partneritet evropian”.

Përkthyer dhe përshtatur nga Associated Press/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Disa çështje ende të pambyllura

Çfarë e pengon marrëdhënien Francë-Rusi?