MENU
klinika

Masat e Kinës për të mbrojtur bizneset

Barrierë për ekonominë/ Hong Kong ndan 15 mld dollarë

26.02.2020 - 10:38

Qeveria e Hong Kongut ka njoftuar masa me vlerë 120 miliardë dollarë Hong Kong (15.4 miliardë dollarë) për të mbështetur ekonominë e saj, e cila u tërhoq nga protestat pro-demokracisë dhe shpërthimi i ri i koronavirusit. Ky shpenzim i planifikuar do të rezultojë në një deficit fiskal “gjatë gjithë kohës” prej 139.1 miliardë dollarë Hong Kong, ose rreth 4.8% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, tha Sekretari Financiar i Hong Kongut Paul Chan në fjalimin e tij të buxhetit këtë të Mërkurë.

“Që nga janari i vitit 2020, Hong Kongu ka qenë nën kërcënimin e paraqitur nga shpërthimi i koronavirusit, i cili më tej dha një goditje në ekonomi. Ne duhet të marrim masa vendimtare për të zgjidhur situatën”, tha ai, sipas një përkthimi zyrtar të fjalimit të tij në Kantonez. Chan përshkroi masat për të ndihmuar bizneset, punëtorët dhe familjet të krijojnë sfida shtesë ekonomike të paraqitura nga shpërthimi i virusit. Ato përfshijnë:
-Kredi me interes të ulët për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, me garanci qeveritare;
-Një ulje në taksën e fitimeve me 100%, duke iu nënshtruar një tavani në 20,000 dollarë;
-Pagesa e parave të gatshme prej 10,000 dollarë Hong Kong për banorët e përhershëm të moshës 18 vjeç e lart.

Por sekretari financiar paralajmëroi se “masat e ndihmës së njëfishtë” mund të duhet të “zvogëlohen në mënyrë progresive” në vitet e ardhshme pasi shpenzimet e qeverisë po rriten më shumë. Deficiti i planifikuar për vitin e ardhshëm financiar që fillon në prill është shumë më i madh sesa mungesa fiskale 37.8 miliardë dollarë që pritet në vitin aktual financiar, deficiti i parë i qeverisë Hong Kong në 15 vjet.

“Deficitet kryesisht shkaktohen nga fakti se të ardhurat e qeverisë nuk mund të vazhdojnë me rritjen drastike të shpenzimeve qeveritare, veçanërisht shpenzimet e përsëritura,” tha sekretari financiar. Ai shpjegoi se rezervat fiskale të Hong Kongut me rreth 1 trilion dollarë Hong Kong kanë lejuar qeverinë “të nxjerrë masa speciale midis rënies ekonomike të mbizotëruar, siç është pagesa e parave të gatshme”. Por për një afat më të gjatë, qeveria duhet të zhvillojë ekonominë dhe të gjejë burime të reja të ardhurash, shtoi ai.

Hong Kongu në recesion

Ekonomia e Hong Kongut hyri në recesionin e saj të parë në një dekadë kur ajo shënoi një rënie prej 2.8% vit pas viti në produktin e brendshëm bruto të tremujorit të tretë. Në tremujorin e katërt, PBB-ja e qytetit ra me 2.9%. Për tërë vitin 2019, ekonomia e Hong Kong-ut u kontraktua me 1.2%, rënia e parë vjetore e PBB-së që nga viti 2009″,- tha Chan. Shpenzimet e konsumatorit dhe turizmit kanë qenë pika të dobëta në ekonominë e Hong Kongut. Disa analistë thanë se masat nga buxheti, veçanërisht pagesa e parave prej 10,000 dollarësh në Hong Kong, mund të mos e ndihmojnë shumë sektorin e shitjes me pakicë dhe turizëm.

Janet Pau, drejtor në Rrjetin e Korporatave të Ekonomistit, tha që fletëpalosjet e parave mund të nxisin shpenzime shtesë nga banorët e Hong Kong-ut. Por kjo nuk mund të zëvendësojë humbjen e konsumit për shkak të një rënie në mbërritjet e turistëve kinezë kontinent, ajo i tha CNBC “Street Signs Asia”. “Ardhjet e turistëve në kontinent janë mashtruar me muaj dhe muaj të trazirave sociale, dhe ne do të duhet të shohim nëse do të ketë një zgjedhje pas kësaj lloj krizash binjake”,- tha Pau, duke iu referuar kërcënimeve të dyfishta se Hong Kongu po përballet me protesta antiqeveritare dhe shpërthimi i koronavirusit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


COVIZ-19 "paralizon" qytetet

CNBC/ Zbrazen marketet në Itali

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”


“Business Insider” shkrim për turizmin në Shqipëri

Vend i aventurave të paharrueshme!

Tregtarët vazhdojnë traditën e 'vjedhjes'

Nis shtrenjtimi i çmimeve me afrimin e festave

Analiza e DW: Po i mbarojnë edhe BE-së paratë?

KE parashikon të rrisë buxhetin. Gjermania kërkon që të kursehet