MENU
klinika

Vakte falas për stafin e mjekëve

Izolohet Wuhan/ Si furnizohen 11 mln njerëz me ushqim?

01.02.2020 - 15:05

Me Wuhan të goditur nga koronavirus, banorët përballen me disa sfida themelore, të tilla si mënyra për të gjetur ushqim. Kufizimet e mëdha për 11 milion banorët e qytetit, të krijuar për të parandaluar përhapjen e sëmundjes, do të thotë që edhe blerjet e thjeshta ushqimore dhe ngrënia jashtë nuk janë më të drejta.

Webfaqja kineze e blogerëve Weibo është në ankth me njerëzit që ankohen për problemet në marrjen e ushqimit.
Një banor i Wuhan foli për vështirësitë në blerjen e perimeve të caktuara, me çmimet e ushqimeve të tjera “pak të shtrenjta”.

Edhe marrja e ushqimit dorëzohet me rreziqe.
“Unë kam porositur ushqime online shumë herë në javë, por tani është shumë më pak, rreth katër herë në javë, pasi duam të shmangim kontaktin e drejtpërdrejtë me djalin e lindjes”- tha Xingxing Yin, një student nga Wuhan.
Por një firmë kineze për shpërndarjen e ushqimeve është duke përshtatur teknologjinë e saj për të zgjidhur këtë sfidë.

Tregu i korrierëve të ushqimit në Kinë është rritur me shpejtësi vitet e fundit dhe Meituan tani është lojtari më i madh me 440 milion klientë dhe 700,000 kalërues të përditshëm.

Tani është duke përdorur rrjetin e saj të gjerë dhe teknologjinë e tij për të ndihmuar mbështetjen e Wuhan dhe krahinës më të gjerë të Hubei gjatë krizës. Meituan, i cili mbështetet nga gjigandi kinez i internetit Tencent, ka përshtatur aplikacionin e tij të ofrimit të ushqimit, kështu që motoçiklistët dhe klientët nuk duhet të takohen ballë për ballë.

Aplikacioni është azhurnuar për të lejuar përdoruesit të shtojnë një shënim tek postieri duke u kërkuar atyre të lënë ushqimin në pragun e tyre ose në zonën e pritjes së një ndërtese. Konsumatorët gjithashtu mund të telefonojnë ose të shkruajnë postierin drejtpërdrejt brenda aplikacionit për të diskutuar një vendndodhje për të lënë ushqimin.

Meituan gjithashtu po shpërndan 1.000 vakte falas çdo ditë për stafin mjekësor në Wuhan dhe duke u dhënë atyre përbërës të freskët për t’u gatuar. Dollapët pa kontakt janë duke u instaluar në spitalet rreth qytetit, kështu që ushqimi mund të lihet i sigurt nga motoçiklistët dhe të zhbllokohet nga stafi mjekësor duke përdorur një kod QR.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Gjatë tre ditëve të kaluara, Meituan ka dorëzuar rreth 5,000 ushqime falas për stafin mjekësor në Wuhan. Gjithnjë e më shumë kompani po kërkojnë nga stafi që të punojnë nga shtëpia, përfshirë Facebook, WeWork dhe grupin bankar Morgan Stanley. Masat e tilla ka të ngjarë të shkaktojnë një rritje të kërkesës për aplikacione për shpërndarjen e ushqimit si Meituan dhe Ele.me të Alibaba.

Karakteristika e re e aplikacionit pa njeri pa kontakte të Meituan u fillua për herë të parë në Wuhan, por është duke u rrotulluar në mbarë vendin dhe tani përfshin 184 qytete. Meituan thotë se ”pret që funksioni të jetë i disponueshëm në të gjithë Kinën deri në fund të kësaj jave”.

Për personelin mjekësor, shpërndarja falas e ushqimit është një mënyrë shpëtimi. Ata janë nën presion të madh për të trajtuar mijëra njerëz të dyshuar se kontraktojnë virusin vdekjeprurës. Një spital po ndërtohet në gjashtë ditë në Wuhan për të trajtuar pacientët. Por stafi nuk ka kohë të shkojë dhe të gjejë ushqim të freskët në Wuhan, ndërsa punon orë të gjata për të ndihmuar pacientët.

Kuailv Jinhuo i biznesit meit të Meituan, i cili normalisht u jep ushqim të freskët restoranteve, tani po i jep prodhimet stafit të spitalit. “Në kushtet e tanishme ne mendojmë se disa institucione mjekësore dhe CDC (Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve) gjithashtu mund të kenë nevojë për të blerë materiale dhe gatuar vetë”- tha zëdhënësi i Meituan Whitney Yan.

Gjigandi i ofrimit të ushqimit ka dhuruar 200 milion juanë (22 milion £) për të ndihmuar në furnizimin me ushqim për stafin mjekësor në Hubei. Rivali kryesor i Meituan në sektorin e ofrimit të ushqimit, Alibaba, po dhuron 1bn juanë për të blerë materiale mjekësore për spitalet në Wuhan dhe provincën Hubei.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale

'Godet' konsumin dhe shërbimet

Virusi kinez “infekton” bursat


Paga e luftës/ Ndryshon VKM për paketën e dytë

Financat: Kush është pushuar nga puna përfiton 40 mijë lekë

Japoni/ Shifrat e Ministrisë së Ekonomisë

Bie ndjeshëm prodhimi industrial nga COVID-19