MENU
klinika

Ç'tregojnë sondazhet

Jo më Biden! Ky demokrat pritet të mposhtë Trumpin!

11.02.2020 - 16:02

Bernie Sanders ka tejkaluar ish-zëvendëspresidentin Joe Biden, në garën për nominimin presidencial Demokratik, sipas një sondazhi të Morning Consult të publikuar të martën.

Sanders kishte 25 përqind mbështetje në sondazhin e fundit, performanca e tij më e mirë ndonjëherë që nga marsi i kaluar.

Biden, ndërkohë, kishte 22 përqind mbështetje, me një rënie prej 6 pikësh nga një sondazh i ngjashëm i kryer midis fundit të janarit dhe fillimit të shkurtit.

Mbështetja për ish-kryetarin e bashkisë së Nju Jorkut, Michael Bloomberg u rrit në 17 përqind, ndërsa ish-kryetari i South Bend, Kryetari Pete Buttigieg fitoi mbështetje, duke shkuar në 11 përqind.

Sondazhi sugjeron që fitorja e Sanders bëhet gjithnjë e më e mundshme. Ky është gjithashtu një aspak i mirë për Biden, sepse është hera e parë që kur ai filloi fushatën e tij presidenciale që nuk është në vendin e pare.

Sondazhi i Morning Consult anketoi 15.436 votues kryesorë demokratë nga data 4 deri në 9 shkurt.

Ndryshe, zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara mbahen në nëntor të këtij viti. Fituesi i garës brenda Partisë Demokratike sipas të gjitha gjasave do të përballet me presidentin e tanishëm, Donald Trump, i cili vjen nga radhët e Partisë Republikane.