MENU
klinika

Ja se si...

Keni grip? Parandaloni komplikacionet!

07.02.2020 - 16:17

Luftimi i gripit mund të jetë një përvojë e pakëndshme – por problemet mund të mos ndalen këtu.

Kur keni grip, sistemi imunitar është nën sulm, duke bërë që komplikimet të jenë të zakonshme. Infeksione të tjera mund të nisin rrugën e tyre në trup, sipas Libby Richards, një profesor i asociuar në Shkollën e Infermierisë të Universitetit Purdue në West Lafayette, Ind. Komplikimet e zakonshme përfshijnë pneumoni, infeksione të sinuseve, infeksione në vesh dhe bronkit.

“Pneumonia mund të ndodhë si një infeksion dytësor bakterial dhe ndodh pasi të keni pasur simptoma të gripit për disa ditë,” tha Richards në një njoftim universitar. “Mund të ndodhë gjithashtu si një infeksion viral, i cili zhvillohet më shpejt”.

Pneumonia shpesh shoqërohet me simptoma të ngjashme me gripin, duke përfshirë të dridhura, ethe dhe dhembje. Simptoma të rënda përfshijnë gulçim, dhimbje në gjoks, djersitje, rrahje të lartë të zemrës dhe një kollë të keqe. Shenjat e infeksioneve të veshit ose sinusit përfshijnë presionin e fytyrës, kullimin e hundëv edhe dhimbjen e veshit. Nëse mendoni se po përjetoni komplikime të gripit, Richards ju nxit të shihni mjekun. Ju mund të keni nevojë për trajtim shtesë, siç janë antibiotikët, për të luftuar infeksionin.

“Vaksinimi është mënyra më e mirë për të zvogëluar mundësinë për të pasur komplikime nga gripi,” tha ajo. “E dyta për vaksinimin, të punosh për të mbajtur një sistem të shëndetshëm imunitar mund të ndihmojë në luftimin e komplikimeve.”

Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vëren se niveli i gripit dhe sëmundjeve të ngjashme me gripin aktualisht janë të larta në të gjithë vendet.

Rreth 15 milion raste janë diagnostikuar dhe 8,200 amerikanë kanë vdekur për shkak të gripit këtë sezon.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Keti ka diçka për të treguar

“Në fillim, mendova se kisha thjesht grip”

Sezoni erdhi, aplikojini menjëherë!

5 hapa të thjeshtë për t’u mbrojtur nga gripi