MENU
klinika

Deklarata e ministres franceze

Konflikti me Turqinë/ Franca mbështet Greqinë

23.02.2020 - 18:30

Franca do të qëndrojë pranë Greqisë dhe Qipros, duke mbështetur dy vendet në mosmarrëveshjet e tyre me Turqinë për zonat detare në Mesdhe, u citua Ministrja Franceze e Mbrojtjes, Florence Parly të thoshte për një gazetë greke të dielën.

Greqia dhe Turqia janë në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh që fillojnë nga të drejtat minerale në Detin Egje deri në Qipron e ndarë etnike. Tensionet janë gjithashtu të larta për shkak të shpimit turk në Qipro dhe Bashkimi Evropian i ka vendosur sanksione Turqisë si përgjigje.

“Franca synon të qëndrojë pranë Greqisë dhe ta ndihmojë atë për të përballuar tensionet e shumta në Egje dhe Mesdheun lindor,” i tha Parly gazetës To Vima në një intervistë.

Gazeta shkruante se Presidenti Francez Emmanuel Macron takoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis në fund të janarit dhe ai theksoi se Parisi dhe Athina ishin vendosur për të forcuar bashkëpunimin e tyre të mbrojtjes.

“Franca mbështet Greqinë dhe Qipron në çështjen e respektimit të sovranitetit të tyre në zonat detare dhe dënon, së bashku me partnerët e saj evropian, mungesën e respektimit të Turqisë ndaj këtyre rregullave themelore,” i tha Parly gazetës.

Athina kundërshton hapur një marrëveshje midis Libisë dhe Turqisë, të nënshkruar në 27 nëntor që vendos një kufi detar midis dy vendeve afër ishullit Grek të Kretës, duke e quajtur marrëveshjen një shkelje të ashpër të ligjit ndërkombëtar.

Turqia dhe qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Libisë nënshkruan marrëveshjen që përcakton kufijtë e tyre dhe një marrëveshje mbi bashkëpunimin e zgjeruar të sigurisë dhe ushtrisë, një hap që Ankaraja tha se mbronte të drejtat e saj.

Greqia e ka quajtur marrëveshje absurde sepse injoron praninë e Kretës midis brigjeve të Turqisë dhe Libisë.

“Kjo marrëveshje vendos interesat dhe sigurinë e zonës në rrezik. Ajo nuk ka ndonjë vlerë juridike dhe nuk është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare,” i tha Parly gazetës.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjet Ministria e Jashtme greke

“Greqia është çmendur”, Erdogan provokon sërish