MENU
klinika

Do të anulohet?

Koronavirus zhyt panairin më të madh në botë të telefonisë celulare në kaos

13.02.2020 - 12:15

Pas anulimeve të shumta për Kongresin Botëror Mobile në Barcelonë, organizatorët mund t’a anulojnë këtë ngjarje.

Në dy javë – nga 24 shkurt – panairi më i madh në botë i telefonave mobil do të zhvillohet në Barcelonë. Sidoqoftë, shpërthimi i virusit vdekjeprurës mund të çojë që kjo ngjarje mund të anulohet. Panairi u vizitua për herë të fundit nga mbi 100,000 vizitorë nga 200 vende.

Ditët e kaluara, kompani të shumta kanë njoftuar se ata ose do të zvogëlojnë praninë e tyre në panair ose do të qëndrojnë larg tij. Kompanitë e njohura si Amazon, Sony, LG dhe Intel janë ndër anulimet totale. Hapi shpjegohet si një masë paraprake për të mbrojtur punonjësit.

Telefonat e rinj celularë prezantohen rregullisht në panair. Kështu që Sony gjithmonë ka prezantuar për publikun një model të nivelit të lartë të telefonave inteligjentë.

Të dielën, organizatorët e Kongresit Botëror të Mobile njoftuan se do të marrin masa sigurie për të parandaluar përhapjen e sëmundjes në këtë ngjarje. Për shembull, matjet e temperaturës së trupit duhet të bëhen në hyrje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ja vendimi drakstik i SHBA dhe Australisë

259 të vdekur nga Koronavirus /SHBA: Kërcënim i paprecedentë

Raportimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë

A mund të shërohemi nga koronavirusi?