MENU
klinika

Përgjigjet mjekja e përgjithshme

Kur ha ushqim tështij shpesh. Është alergji?

07.02.2020 - 11:30

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje, kur ha ushqim tështij shpesh. A është alergji?

Përgjigjet mjekja e përgjithshme: Përpos rrezikut për zhvillimin e reaksioneve të ndryshme alergjike, nuk ka një kurë për alergjitë ushqimore. Gjendja mund të menaxhohet vetëm duke shmangur ushqimet e caktuara ose trajtimi i simptomave të alergjisë ushqimore. Megjithatë, fatmirësisht janë disa trajtime natyrale për alergjitë ushqimore dhe suplementë që mund t’ju ndihmojnë të fuqizoni sistemin imunitar dhe të rigjallëroni mikrobiotën e zorrës, duke ndihmuar në reduktimin e zhvillimit të alergjive ushqimore dhe simptomave të tyre. Për më tepër duhet të bëni një vizitë tek alergologu.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN