MENU
klinika

'Brexit' shkakton "luftë" në Bruksel

Liderët e BE refuzojnë të paguajnë më shumë për buxhetin

16.02.2020 - 17:01

Presidentët, kryeministrat dhe kancelarët nëpër Evropë do të paketojnë çantat e tyre më vonë këtë javë në përgatitje të një fundjave të gjatë në Bruksel. Ata do të përgatiten për atë ngjarjet më famëkeqe, një “katër këmishë”, për të përdorur masën për paketimin e rrobave të miratuar nga diplomatët meshkuj për të matur gjatësinë dhe tmerrin e samiteve të liderëve të BE në kryeqytetin belg. Subjekti me gjemba kësaj here? Paratë. Dhe problemi? Britania.

Tërheqja e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian ka lënë një vrimë të madhe prej 75 miliardë € në buxhetin e bllokut për shtatë vitet e ardhshme, 2021-2027. “Dhe tani ne po luftojmë si ferre në një thes”, tha një diplomat i BE me një psherëtimë.

Diskutimet e buxhetit në Bruksel janë gjithmonë një çështje e egër. Por kjo është me një rend tjetër: të gjithë do të duhet të paguajnë më shumë. Askush nuk dëshiron. Kryeqytetet e BE janë duke kërkuar një luftë kur të vijnë të enjten në Bruksel për ditën e parë. Në mënyrë të menjëhershme për trupin diplomatik, një datë përfundimi për samitin nuk është caktuar, por katër ditë bisedimesh janë në letra.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Ka dy rivalë kryesorë në betejën e buxhetit. Në njërën anë janë ata që me krenari e përshkruajnë veten si “Frugals” – Hollanda, Austria, Suedia dhe Danimarka. Si paguesit më të mëdhenj neto, Frugals kanë insistuar në një buxhet jo më shumë se 1% të të ardhurave bruto kombëtare të BE-së. Propozimi fillestar i komisionit Evropian ishte për 1.1% – rreth 1.25 milion € gjatë shtatë viteve. Pastaj janë “Miqtë e kohezionit”. Të 15 nën flamurin e FoC janë Republika Çeke, Hungaria, Polonia, Sllovakia, Estonia, Kroacia, Malta, Sllovenia, Bullgaria, Qipro, Lituania, Letonia, Rumania, Portugalia dhe Greqia.

Frugals thonë se shkurtimet e komisionit prej 90 miliardë eurosh në bujqësi dhe financimin e kohezionit nuk janë të mjaftueshme. FoC thotë se ata janë në shënjestër të padrejtë dhe vendet më të pasura duhet të paguajnë edhe më shumë, duke vendosur një betejë midis lindjes dhe perëndimit. Pastaj është Franca dhe Gjermania. Shqetësimi kryesor i Berlinit është se ata nuk duan të dalin prej samitit duke u shfaqur më keq se francezët. Në Paris, qeveria shqetësohet vetëm për sa para do të shkojë për fermerët e saj, tha një zyrtar i lartë i BE.

Duke hyrë në samit, presidenti i këshillit evropian, Charles Michel, një ish-kryeministër i Belgjikës, është angazhuar në një diplomaci të furishme anijesh rreth kryeqyteteve. Michel ka parashtruar një propozim alternative që buxheti të jetë 1.074% e të ardhurave të përgjithshme kombëtare të bllokut (1.094 milion €) në përpjekje për të ndarë ndryshimin midis kampeve ndërluftuese.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Problemet e organizatës

20 sfidat e BE-së për vitin 2020!

Ja përse Merkel duhet të largohet

“Zemra e Evropës” duhet të rrahë më shpejt!