MENU
klinika

Vizita e Erdogan në Ukrainë

Marrëdhëniet Rusi-Turqi në krizë?

03.02.2020 - 21:18

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është sot në Ukrainë për të nënshkruar një marrëveshje duke siguruar ndihmën e ushtrisë ukrainase në mes të tensioneve në lidhjet turko-ruse pas vdekjes së të paktën tetë turqve në Idlib gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat e regjimit sirian të mbështetur nga Rusia. “Zhvillimet në Idlib janë bërë të patolerueshme. Ne kemi qenë shumë të durueshëm, “tha Erdogan gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky. “Tani për tani, afro një milion njerëz po vijnë drejt kufijve tanë si rezultat i bombave të regjimit dhe fatkeqësisht për shkak të neglizhencës së Rusisë.”

Pesë ushtarë turq dhe tre ushtarakë civilë u vranë nga granatimet nga forcat e qeverisë siriane si pjesë e ofensivës së Damaskut kundër fortesës së fundit të rebelëve të vendit të shkatërruar.

Erdogan dhe Zelensky nënshkruan gjithashtu disa marrëveshje bashkëpunimi, duke përfshirë një paketë të financimit të ndihmës ushtarake për ushtrinë ukrainase me vlerë rreth 33 milion dollarë. Ndihma financiare vjen në dritën e “nevojës së ushtrisë ukrainase, veçanërisht për të blerë armë”, u citua të thoshte Ambasadori i Ukrainës në Turqi Andrii Sybiha nga media ukrainase. Ushtria ukrainase ka qenë në luftë me Rusinë dhe separatistët e mbështetur nga Rusia që kur Rusia aneksoi Krimenë në 2014. Përveç kësaj, numri i posteve të vëzhgimit turk nën rrethim nga forcat e regjimit sirian ka të ngjarë të rritet nëse trupat qeveritare vazhdojnë përparimin e tyre.

Tre nga 12 postet e vëzhgimit të përgjithshëm turk të ngritur rreth Idlib si pjesë e një marrëveshjeje de-përshkallëzimi midis Ankarasë dhe Moskës në vitin 2018 tashmë janë nën rrethim nga forcat siriane.

Megjithatë, përkundër tensioneve të fundit të lidhjeve ruso-turke lidhur me mbështetjen e Moskës për regjimin sirian, tensioni mes të dyve nuk pritet të përshkallëzohet pasi bashkëpunimi i Ankarasë me Moskën vazhdon në disa fusha të tjera, përfshirë tregtinë e energjisë, gazit dhe armëve.