MENU
klinika

Përgjigjet mjekja e përgjithshme

Më shqetësojnë sekrecionet në fyt, si të shpëtoj prej tyre!

16.02.2020 - 14:45

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit. Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja:Më shqetësojnë sekrecionet në fyt, si të shpëtoj prej tyre!

kolana e librave

Përgjigjet mjekja e përgjithshme:
Gëlbaza është substancë ngjitëse e cila sekretohet nga sistemi i frymëmarrjes si mënyrë për ta mbrojtur veten, dhe roli i saj është t’i bllokoj viruset, alergjenët dhe pluhurin.
Sidoqoftë, sasitë e tepërta të gëlbazës shpijnë në koll, infeksione bakteriale, grip, etj.
Kjo simptomë shoqërohet me një trup të ligësht, hundë që ju shkojnë, vështirësi me frymëmarrje, etj.
Nëse nuk eliminohet me kohë, gëlbaza e akumuluar mund të shkaktojë pengesa edhe në tubat bronkit, dhe rrjedhimisht të shpie në probleme shtesë shëndetësorë.
Megjithatë, ilaçet e mëposhtme natyrale janë mënyrë e shkëlqyeshme për ta eliminuar gëlbazën e tepërt nga trupi dhe për t’i parandaluar komplikimet e tilla.
Shafrani
Përbërësi aktiv i shafranit, curcumini, ofron veti të fuqishme antiseptike dhe antibakteriale, të cilat e eliminojnë bakteren që shkakton mukozë dhe e zvogëlon gëlbazën duke e forcuar sistemin e imunitetit. Shtojeni një lugë gjelle shafran në një gotë të ngrohtë me ujë, pastaj shtojeni gjysmë lugë gjelle kripë dhe përzieni. Produktin gargarisni në gojë tri herë në ditë për nga pak minuta.
Mjalti me limon
Kombinimi i limonit me mjaltë i trajton problemet respiratore dhe ofron veti antibakteriale dhe antikërpudhore. Ky kombinim e forcon edhe sistemin e imunitetit dhe e parandalon kapsllëkun. Në një tas, përzieni një lugë gjelle mjaltë organike me 2 lugë gjelle lëng limoni, dhe konsumojeni tri herë në ditë.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.