MENU
klinika

"Receta e mamit"

Mollë të pjekura të mbushura me tërshërë

13.02.2020 - 15:33

Koha e përgatitjes: 15 minuta 

Koha e gatimit: 15 minuta

Receta për: 4 persona
Mënyrë e veçantë për të shijuar ato mollët, që ndonjëherë na ngelen me shumicë në kuzhinë.

INGREDIENTËT

 • 3 mollë mesatare të prera përgjysmë
 • 4 lugë gjelle gjalpë të shkrirë
 • ¼ filxhan me sheqer kaf
 • 3 lugë gjelle miell
 • ½ filxhan me tërshërë
 • ¼ lugë çaji me kanellë

UDHËZIMET

 1. Parangrohni furrën në 200 gradë celsius.
 2. Me ndihmën e një luge, u hiqni mollëve pjesën e brendshme.
 3. Në një tas mesatar kombinoni gjalpin, sheqerin, miellin, tërshërën dhe kanellën.
 4. I përzieni mirë të gjitha bashkë.
 5. Mbushni mollët me masën që sapo krijuat.
 6. I fusni në furrë për 25-30 minuta.
 7. Shërbejini të ngrohta. Ju bëftë mirë!