MENU
klinika

Zbuloni pse...

Omega-3 është thelbi i një jetese të shëndetshme

21.02.2020 - 16:14

Acidet yndyrore omega-3 ndihmojnë në uljen e inflamacionit në trup dhe rregullimin e sistemit imunitar, duke përmirësuar simptomat e artritit.

Omega-3 ka një funksion tjetër të rëndësishëm në trup, duke rritur metabolizmin dhe nxitur djegien e yndyrës. Si rezultat, pesha humbet gradualisht. Kjo lehtëson presionin në nyjet e prekura, duke zvogëluar ndjeshëm dhimbjen nga artriti.

10 Remedies to Relieve Joint Pain

kolana e librave

Ky acid yndyror gjendet tek arrat dhe tek peshku që rritet në ujë të ftohtë (ton, sardele, salmon). Adicet yndyrore omega-3 gjenden gjithashtu edhe tek farat e kërpit, që janë gjithashtu të pasura me substanca anti-inflamatore.

Një sasi e vogël e këtyre farave në ditë u lejon njerëzve që vuajnë nga artriti të rimarrin shëndetin e tyre.